Tworzenie projektu ogrodu to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak rodzaj gleby czy poziom ekspozycji na słońce. Słoneczne stanowiska w ogrodzie to idealne miejsca dla roślin, które uwielbiają dużo światła i ciepła. Zobacz, które rośliny najbardziej preferują takie warunki i co warto wiedzieć przed ich zasadzeniem.
Mieczyk abisyński – roślina do ogrodu i na balkon
Mieczyk to bylina bulwiasta o szablastych, wąskich i sztywnych liściach, oraz kolorowych i miododajnych, białych kwiatach w kształcie sześciopłatkowej gwiazdy z ciemnobordowym środkiem. Kwitną na przełomie sierpnia i września, nie rozwijając się jednocześnie, tylko co kilka dni. Dobrze komponują się z trawami ozdobnymi oraz innymi roślinami rabatowymi, takimi jak liliowce czy dalie. Mieczyk abisyński ma dość duże wymagania. Preferuje dobrze nasłonecznione stanowisko z żyzną i próchniczą gleba. Należy przy tym pamiętać o regularnym przeprowadzaniu zabiegów ochrony. Biorąc pod uwagę, że ma pochodzenie afrykańskie, musi być przechowywany zimą w ciemnym i umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu.
Piwonia – majestatyczna i pachnąca roślina ogrodowa
Piwonia to elegancka roślina ogrodowa, która zachwyca intensywnymi kolorami. Ma okazałe kwiaty w odcieniach różu, bieli i czerwieni, niemniej zdarzają się odmiany o niebieskawych akcentach czy subtelnym, fioletowym odcieniu. Jej liście są szerokie, ciemnozielone i tworzą gęste, ozdobne kępy. Piwonie kwitną wczesnym latem – od maja do czerwca, ciesząc oko niesamowitą, kulistą formą. Preferują dobrze nasłonecznione miejsca i żyzne, odpowiednio nawodnione gleby wzbogacone kompostem. Wiosną najlepiej nawozić rośliny nawozami organicznymi lub o przedłużonym działaniu, bogatymi w fosfor, co sprzyja obfitemu kwitnieniu. Po zakończeniu kwitnienia konieczne jest usunięcie przekwitłych kwiatów, natomiast w okresie jesiennym – przycięcie do ziemi w celu przygotowania do sezonu zimowego.
Irys – wszechstronne kwiaty do każdego ogrodu
To jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych słynące ze swoich kolorowych kwiatów składających się z trzech opadających oraz trzech stojących płatków. Ich barwy są różnorodne, dlatego z powodzeniem sprawdzą się w ogrodach wiejskich oraz kwietnych łąkach. Liście są wąskie, długie i mieczowate, a ich intensywny, zielony kolor efektownie kontrastuje z kwiatami. Rośliny tworzą kępki, które ładnie się rozrastają. Posadzone w dobrze nasłonecznionym miejscu kwitną obficie i zdrowo. Preferują gleby lekko kwaśne lub neutralne, ale będą rosnąć także na podłożach gliniastych, o ile są odpowiednio wydrenowane. To idealne rośliny ozdobne, które ubarwią każdą przydomową rabatkę, ogródek skalny czy brzeg oczka wodnego. Są przy tym bardzo łatwe w uprawie i powszechnie dostępne w każdym sklepie ogrodniczym.
Artykuł sponsorowany