Czym się charakteryzuje wyczystka kominowa?

Ważnym elementem do przewodów kominowych są z pewnością wyczystki. Nie bez kozery nazwa jej jest związana czynnością czyszczenia. Wyczystka do komina oraz zaniedbanie jej mogą mieć w sobie złe skutki i skończyć się to może nawet pożarem. Warto wiedzieć dużo na temat wyczystek oraz mieć widzę o spalaniu różnego rodzaju materiałów.

Substancje, które gromadzą się w kominie

Tak jak w tradycyjnych piecach mamy odpowiedni popielnik, a jego funkcję w przewodach kominowych spełniają wyczystki. Razem ze spalinami do wnętrza kominów przedostaje się wiele zanieczyszczeń oraz pyłków, które mogą bardzo nam zaszkodzić. Wyczystka sprawia, że możemy na bieżąco usuwać nadmiary zanieczyszczeń, które mogą w niej zalegać. Następną substancją, która gromadzi się w przewodach kominowych jest niewątpliwe kreozot. Wywodzi się on z drewna, którym pali wiele osób w piecach czy kominkach. Mimo tego, że jego właściwości są wykorzystywane wraz z impregnacją drewna to wewnątrz komina jest bezużyteczny i co warto zaznaczyć – nadmiar tej substancji może doprowadzić do pożaru, ponieważ podobnie jak sadze, kreozot jest łatwopalny. Wydziela się podczas gdy do kominka trafi drewno wilgotne. Zastosowanie takiego materiału daje w efekcie zanieczyszczenia wnętrza przewodów kominowych, ale także pomniejsza temperaturę, jaką pozyskują urządzenia grzewcze. Jeśli jest nagromadzony przez wiele lat i nie usuwany systematycznie, może być niezwykle trudny do usunięcia i często kończy się to specjalistyczną pomocą kominiarzy, czy nawet straży pożarnej. Dobra wyczystka kominowa zapewni odporność na kwasy oraz na wysoką temperaturę i zapewni bezawaryjną pracę na wiele lat. Niewątpliwe wyczystka kominowa jest bardzo ważnym elementem w wielu domach.

Inną sprawą jest, gdy do przewodu kominowego dostanie się zanieczyszczenie z pieca, w którym dojdzie do kompletnego zużycia paliwa. W takim przypadku dym posiada niższą temperaturę, co wraz z połączeniem niskiej temperatury z przewodów kominowych, może skutkować skraplaniem pary wodnej. Co warto podkreślić, substancje, które znajdują się w zanieczyszczeniach z zasilanych gazów pieca, potrafią reagować, co w efekcie daje kwaśne skropliny, które mogą powodować korozję. Jeśli nasze urządzenia grzewcze działają na maksymalnej efektywności i są zasilane prawidłowym paliwem, wyczystkę możemy opróżniać tylko raz na sezon. Jeśli jednak będziemy ją czyścić zbyt rzadko, może okazać się, że za drzwiami rewizyjnymi zgromadziło się wiele sadzi i będzie ona niezwykle trudna do usuwania przy jednoczesnym zachowaniu czystości wyczystki. Z bliźniaczych względów warto, aby drzwiczki miały materiał niepalny, a także, żeby były dobrze uszczelnione i zamontowane w łatwo dostępnym miejscu.

Funkcje oraz zamontowanie wyczystki kominowej

Bardzo dużo modeli drzwiczek kominowych można montować wraz z otwieraniem na lewo, bądź prawo. Dla większej dostępności dla kominiarza, większość rodzajów drzwiczek można łatwo zdjąć z zawiasów i znowu założyć. Jeśli komuś przeszkadza słaby wygląd drzwiczek w pomieszczeniach mieszkalnych, to może użyć specjalnego maskowania ze stali nierdzewnej wraz z zawieszeniem i zamknięciem, tak by na ścianach można zobaczyć tylko gładką powierzchnię. Ponadto można wyłożyć taką osłonę ceramicznymi płytkami lub naturalnymi kamieniami, żeby optycznie nie rzucała się przesadnie w oczy. Wyczystka kominowa betonowa najlepiej powinna być montowana pod okiem fachowca, który ma doświadczenie w montażu tego typu elementów, ale można też samemu wszystko zamontować. Zobacz również: https://pgreen.com.pl/domy-segmentowe-podstawowe-informacje-ktore-na-ich-temat-warto-wiedziec/

Jak dobrze zamontować drzwi rewizyjne do komina?

Otwór wycina się na wysokości minimum 20 centymetrów, tak aby wszystkie zanieczyszczenia gromadziły się na dnie przewodu kominowego. Zabieg ten uniemożliwi wydostawanie się skroplin poza przewody kominowe. Powierzchnia w takim miejscu montażu wyczystki kominowej musi być równa, a wszelkie luźne fragmenty ściany muszą być usunięte. Drzwiczki trzeba zamontować poniżej czopucha pieca, tak by spełniały swój cel. Wybór co do miejsca, w którym chcemy zamontować drzwiczki w przewodzie kominowym jest zależny od dostępu do nich. Po odpowiednim przygotowaniu otworu montażowego, trzeba pozostawić otwór montażowy do mocowania ramki. Wielkość ramki montażowej drzwiczek musi być dobrany do średnicy komina. Prawidłowe dopasowanie umożliwi wygodniejsze czyszczenie komina. Kratkę należy zamontować w pionie. Po wybraniu odpowiedniego położenia obudowy kratki. trzeba użyć zaprawy klejowej. Po nałożenia takiej zaprawy warto dokonać korektę położenia drzwiczek rewizyjnych w poziomie, a także w pionie. Niewątpliwie trzeba także sprawdzić, czy na pewno nic nie będzie utrudniało otwierania drzwiczek, ponieważ może to bardzo utrudnić dostęp. Wraz z odpowiednim związaniem masy klejącej, trzeba wykonać obróbkę drzwiczek, aby usunąć wszelkie szczeliny w kołnierzach maskujących. Następną rzeczą jest zamontowanie blachy we wnętrzu drzwi. Przygotowane w ten sposób drzwiczki rewizyjne będą gotowe do użytku i pozwolą wygodnie czyścić przewód kominowy.

Redakcja pgreen.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *