Instalacja fotowoltaiczna – wszystko co trzeba wiedzieć przed zakupem

Nowoczesne technologie zaglądają do domów Polaków każdym oknem i każdymi drzwiami. Spotkać je można nie tylko w postaci nowych telewizorów, szybkich komputerów, czy też bezpiecznych samochodów. Nowoczesna technologia to również dbanie o środowisko, lecz także zmniejszenie codziennych kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego. Szczególnie w tym ostatnim aspekcie widoczne są nowe rozwiązania w zakresie pozyskiwania energii, czyli stosowana coraz powszechniej Instalacja fotowoltaiczna.

Czym jest fotowoltaika?

Zanim przejdzie się do najważniejszych zagadnień z zakresu zalet stosowania fotowoltaiki, jej ewentualnych wad czy też niedociągnięć, a także oczywiście kosztorysu, czyli ile kosztuje cała instalacja i jakie może przynieść korzyści, warto najpierw zacząć od absolutnych podstaw, czyli od tego, czym tak naprawdę jest taka instalacja, a także, z czego się ona składa.

Każdy doskonale wie, że konwencjonalne pozyskiwanie energii elektrycznej polega na spalaniu paliw kopalnianych. W Polsce oczywiście dominującym paliwem stałym, wykorzystywanym do produkcji prądu, jest węgiel. Niestety ma on ogromne wady w postaci długo zanieczyszczania, dewastacji środowiska, a wreszcie ceny produkcji, która oczywiście przenoszona jest w pewnym stopniu na odbiorców, co oznacza dla nich regularny, lecz ostatnimi laty coraz szybszy wzrost rachunków. Nowoczesne technologie i rozwój cywilizacyjny pozwoliły jednak popchnąć cały sektor energetyczny nieco do przodu, czego efektem jest powstanie fotowoltaiki. Jest to, krótko mówiąc, technologia, która pozwala pozyskiwać energię elektryczną z przemian chemicznych zachodzących w panelach solarnych. Urządzenia te odbierając padające na nie fotony, czyli inaczej mówiąc promienie słoneczne, zamienia je na energię elektryczną, która jeśli tylko będzie miała wystarczającą moc, będzie w stanie zasilać małe, jak i te o wiele większe urządzenia elektryczne codziennego użytku. W przypadku zbudowania dostatecznie dobrej i efektywnej instalacji, bez trudu można więc uniezależnić się od węgla, czyli klasycznej elektrowni i sieci elektrycznej i zasilać swoje gospodarstwo domowe energią wytwarzaną samodzielnie z promieni słonecznych.

Zalety i wady energii solarnej

Czytając powyższy opis, zauważyć można, że cała filozofia pozyskiwania w ten sposób energii elektrycznej wydaje się naprawdę bardzo atrakcyjny. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Jakie są najważniejsze zalety, lecz przede wszystkim wady, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy planuje się zainwestować w taki sposób pozyskiwania energii?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą instalacji fotowoltaiczne jest to, że umożliwia ona znaczne ograniczenie, a często nawet całkowite zlikwidowanie rachunków za prąd wystawianych przez elektrownie. Dzięki temu, że instalacja jest dostatecznie dobrze zaprojektowana i ma naprawdę dobrą wydajność, możliwe jest zaspokojenie dzięki niej potrzeby energetyczne całego gospodarstwa domowego.

Rzecz jasna nie jest to jedyna zaleta takiego wynalazku. Oprócz niskich rachunków za prąd otrzymuje się bowiem coś równie cennego, a mianowicie niezależność energetyczną. Klasyczna elektrownia w każdej chwili może mieć awarię, instalacja doprowadzająca prąd do naszego domu może ulec uszkodzeniu, czy też w wyniku burzy obsługujący okolicę transformator może ulec spaleniu. Oczywiście każdy oświadczył tego już wielokrotnie w życiu, każdy wie, że oznacza to brak padu wynoszący od kilku godzin, do nawet kilku dni, a w skrajnych przypadkach nawet powyżej tygodnia. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak życie w obecnym świecie jest trudne, gdy w gniazdku nie leci prąd.
Na koniec warto jeszcze zauważyć, że jedną z najważniejszych zalet takiej instalacji i jej obecności w danym gospodarstwie domowym jest to, że dzięki niej dane gospodarstwo staje się neutralne energetycznie dla środowiska. Nie pobierając energii z elektrowni, nie przyczyniamy się do dalszego zatruwania planety, a tym samym powodujemy, że jej stan w mikroskopijnym stopniu się poprawia.

Jakie są jednak wady kupowania instalacji fotowoltaicznej? Czy są jakieś sprawy, o których trzeba pamiętać, gdy planuje się zainwestowanie w taki wynalazek? Żeby zrozumieć, jaka jest największa wada fotowoltaiki, trzeba sobie zadać najpierw pytanie, ile to wszystko kosztuje. Instalacja fotowoltaiczna 6 kw cena – to zdecydowanie najczęściej padające hasło odnoszące się do planów zakupu fotowoltaiki. Taka moc wystarcza do tego, aby zasilić w całości średnie gospodarstwo domowe w Polsce, lecz w przypadku takiej mocy liczyć się trzeba z wydatkiem często nawet około 40-50 tysięcy złotych za cały komplet potrzebnych urządzeń. Jest to więc kwota naprawdę potężna. Co więcej, zauważyć trzeba również to, że taka instalacja wymaga posiadania naprawdę dużej ilości wolnej przestrzeni, aby ją gdzieś umiejscowić. Zobacz także: https://pgreen.com.pl/jak-myc-panele-fotowoltaiczne/

Instalacja fotowoltaiczna cena – od czego zależy?

Jak zatem widać po powyższej charakterystyce oraz opisie zalet i wad fotowoltaiki, największym jej problem jest oczywiście jej cena. Dla wielu osób tak duża suma może być szokująca, dlatego też warto w tym miejscu sprawdzić, z czego ona wynika. Z czego tak naprawdę składa się taka instalacja, a także skąd bierze się jej tak wysoka cena?
Oczywiście najważniejszym, a także najbardziej kosztownym elementem całej instalacji fotowoltaicznej, są panele solarne. To właśnie one produkują prąd, który następnie przekazywany jest dalej. Jak się jednak można szybko przekonać, szukając własnych paneli, na rynku obecna jest naprawdę ogromna ilość różnych modeli, wymiarów, a także technologii ich wykonania. Jeśli instalacja solarna ma by efektywnym urządzenia zasilającego cały dom, a nie zwykłą zabawką lub ciekawostką, paneli musi być przede wszystkim kilka, a po drugie muszą one mieć odpowiedni rozmiar. Co również ważne, muszą być wykonane w nowoczesnej technologii, aby produkowały jak najwięcej energii, przy możliwie jak najniższym zużyciu i awaryjności. Takie wymogi zwyczajnie kosztują.
Kolejnym elementem każdego zestawu fotowoltaicznego są akumulatory. To właśnie w nich przechowywana jest cała energia wyprodukowana przez panele i to właśnie w nich jest ona pobierana przez gospodarstwo domowe w razie potrzeby. Pojemność akumulatorów musi więc korelować z tym, jak wiele energii panele solarne będą w stanie wyprodukować.
Nad całym procesem dystrybucji energii pomiędzy panelami, bateriami, a gospodarstwem domowy, czuwa specjalny sterownik. Musi być on nie tylko wystarczającą mocny, aby znieść duże obciążenie, lecz również musi charakteryzować się wygodnym, a co najważniejsze inteligentnym działaniem.
Ostatnim elementem całego zestawu jest oczywiście okablowanie. Wiele osób uważa, że jest ono nieistotne i nie warto wymieniać go w przypadku szacowania kosztów fotowoltaiki, lecz jest to duży błąd. Po pierwsze dlatego, bo w przypadku dużej i wydajnej instalacji używa się często nawet kilku kilometrów przewodów. Po drugie, muszą one być wykonane w odpowiedniej jakości, ponieważ przechodzić przez nie będzie często ogromna ilość energii. Wymaga to stosowania kabli nie tylko w dużej ilości, lecz również w naprawdę rewelacyjnej jakości. To wszystko wpływa na ich cenę.

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne pojawiają się w coraz większej ilości polskich domów, a nawet mieszkań, gdzie zagadane są na balkonach. Nic dziwnego, jest to inwestycja bardzo opłacalna, nie tylko dla domowego budżetu, lecz również dla kolejnych pokoleń.

Redakcja pgreen.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *