Jak myć panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika staje się coraz popularniejszym sposobem inwestycji. Nie tylko pozwala ona na uwolnienie się od ciągle rosnących kosztów standardowej instalacji elektrycznej, ale także daje możliwość zarobku na nadwyżce wyprodukowanej energii. Wszystko to oczywiście w ekologiczny sposób, wspierający walkę o dobry stan naszej planety. Firmy montujące zapewniają, że panele słoneczne są całkowicie samowystarczalne, jednak to nie do końca prawda, ponieważ w większości trzeba je regularnie czyścić. Wielu właścicieli fotowoltaiki jednak nie zdaje sobie sprawy jak przebiega mycie paneli fotowoltaicznych oraz dlaczego należy to robić.

Czym skutkują zabrudzenia na panelach słonecznych?

Wierzchnia część paneli fotowoltaicznych jest zbudowana w taki sposób, aby pochłaniała jak najwięcej energii cieplnej z promieni słonecznych. Aby domyśleć się skutków zabrudzeń na panelach wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: co się stanie jeśli panele zostaną zakryte? Wiadomo, że bez dobrego dostępu do Słońca nie będą one działać tak dobrze, jak zwykle. Zatem, jeśli panele fotowoltaiczne są okryte warstwą kurzu, pyłu, błota, czy innej substancji, ich dostęp do światła słonecznego zostanie ograniczony, a one nie będą produkować takiej ilości energii jak kiedyś.
Co więcej, zaniedbanie fotowoltaiki może prowadzić do zniszczeń, których często gwarancja dana przez producenta nie obejmuje. Oczywiście, jednym z powodów, dla których warto regularnie czyścić panele jest też to, że raczej nikt nie chciałby, aby jego dach był pokryty kurzem, ptasimi odchodami, czy innymi zabrudzeniami. Zobacz także: https://pgreen.com.pl/instalacja-fotowoltaiczna-wszystko-co-trzeba-wiedziec-przed-zakupem/

Kiedy myć panele fotowoltaiczne?

Jest to pytanie, na które nie można udzielić jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Jedni twierdzą, że czyszczenie dwa razy w roku wystarczy, inni przyjmują, że fotowoltaika musi być myta co kilka miesięcy. Wszystko jednak zależy od wielu czynników, na które żaden właściciel fotowoltaiki nie ma wpływu. Nikt nie wie jakie warunki atmosferyczne będą panować w jego miejscowości przez cały rok, jak dużo dymu i kurzu będzie unosić się w powietrzu, albo jak często jakiś ptak zdecyduje się na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych nad jego domem. Dlatego jedynym sposobem na stwierdzenie, kiedy jest odpowiednia pora na umycie paneli fotowoltaicznych, jest ich obserwacja. Jeśli po dwóch miesiącach od ostatniego mycia na dachu można zauważyć liczne zabrudzenia, a nie zapowiada się na to, aby w najbliższym czasie miał spaść deszcz, to warto chwycić za środki czystości. Z kolei, jeśli w danym roku regularnie pada deszcz, a na panelach nie ma śladu zabrudzeń, nie trzeba martwić się o ich czystość, ponieważ częste ulewy skutecznie ją zapewniają.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Nie wystarczy tutaj zwykła ścierka i wiadro z wodą. Panele słoneczne najlepiej myć specjalnymi środkami czystości, polecanymi przez ich producenta. Nie ma sensu oszczędzać na tańszych zamiennikach, ponieważ mogą one prowadzić do trwałych uszkodzeń. Jeśli natomiast nie ma możliwości zdobycia takich środków, można zmieszać płyn do mycia okien z octem winnych i użyć małych ilości roztworu do wyczyszczenia fotowoltaiki. Należy też mieć na uwadze, żeby koniecznie myć panele miękką gąbką lub szczotką, ponieważ inne akcesoria mogą zarysować ich powierzchnię, a nawet trwale je uszkodzić.
Podczas czyszczenia należy też pamiętać o dokładnym przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Samo wchodzenie na dach budynku często kończy się wypadkami, a zakaz stawania na panelach fotowoltaicznych aby zwiększa szansę na to, że coś się stanie. Nie potrzeba do tego profesjonalnego sprzętu bezpieczeństwa, ale też nie można zwyczajnie przystawić drabiny i wejść na dach bez żadnego zabezpieczenia przed upadkiem. Istnieje także możliwość zlecenia regularnego czyszczenia firmie, która montowała dane panele słoneczne. Jeśli ktoś boi się pracy na dachu swojego domu, bądź zwyczajnie nie ma na nią czasu, skorzystanie z takiej oferty będzie idealnym rozwiązaniem.

Czego nie robić podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Oprócz zaleceń i nakazów, istnieją także rzeczy, których absolutnie trzeba unikać podczas pielęgnacji fotowoltaiki. Oczywistym jest, że na panelach nie można stawać, ponieważ nie są one przystosowane do utrzymywania ciężaru człowieka. Wiele osób natomiast zapomina, bądź po prostu nie wie o tym, że paneli fotowoltaicznych absolutnie nie wolno czyścić myjką ciśnieniową. Choć jest to szybki i wygodny sposób na pozbycie się brudu, to delikatne panele zwykle nie wytrzymują ciśnienia, jakim charakteryzuje się woda wystrzeliwana z tego urządzenia. Uszkodzeniu mogą ulec zarówno panele, jak i kable łączące je z instalacją elektryczną.
Tak jak jest napisane we wcześniejszej części artykułu, nie można sobie też pozwolić na stosowanie innych środków czystości, niż te polecane przez producenta fotowoltaiki (w nagłych sytuacjach można używać wyłącznie płynu do szyb z octem winnym), ani na używanie nieodpowiednich do czyszczenia takiego sprzętu akcesoriów.
Tak długo, jak te czynności będą unikane przez czyszczącego, pielęgnacja paneli fotowoltaicznych powinna przebiegać szybko i sprawnie.

Redakcja pgreen.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *