W nowoczesnym budownictwie istnieje wiele technologii, w oparciu o które buduje się domy. Jedna z nich to technologia domów segmentowych, która zamiennie jest nazywana technologią systemową. Polega ona w głównej mierze na konstruowaniu budynków w oparciu o części prefabrykowane, dzięki czemu ich budowa ma odbywać się znacznie szybciej i – co najważniejsze – taniej.
Budowa domów segmentowych
Zaletą domów segmentowych jest szybkość realizacji inwestycji, która – co bardzo istotne – może być zrealizowana do stanu zamkniętego, deweloperskiego, a nawet pod klucz. Zanim jednak do tego dojdzie, poszczególne elementy budynku muszą zostać wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym, a następnie – przewiezione na plac budowy. Mowa tu o bardzo masywnych elementach konstrukcyjnych, w tym ścianach, stropach, a nawet gotowych elementach zadaszenia! W praktyce realizacja inwestycji tym sposobem skraca się do zaledwie… kilku dni. Oczywiście w tym czasie dom osiąga poziom konstrukcji zabudowanej w stanie surowym zamkniętym. Późniejsze prace (np. wykończeniowe) wymagają czasu, tak jak w przypadku wszystkich innych budynków stawianych w tradycyjny sposób.
Zanim powstanie dom…
Przed rozpoczęciem budowy domu, wszystkie jego elementy składowe muszą zostać zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami. W trakcie ich projektowania konieczne jest przeanalizowanie wszystkich integralnych elementów instalacyjnych, w tym instalacji elektrycznej i wodnej. Na podstawie tych analiz w prefabrykatach wykonuje się specjalne otwory, poprzez które zostaną poprowadzone kable i rury. Co ważne – wszystkie te elementy muszą zostać poprowadzone w ten sposób, by ich późniejsze połączenie ze sobą nie wymagało zastosowania poprawek. Między innymi to właśnie dlatego projekty te realizowane są w oparciu o profesjonalne oprogramowanie CAD, za pomocą którego obraz projektu jest rzutowany i modelowany trójwymiarowo.
Rodzaje prefabrykacji – co warto wiedzieć na jej temat?
To, w jaki sposób powstają dane prefabrykaty, zależy w głównej mierze od ich konstrukcji, ale też od zastosowanych materiałów wykonania. Jeśli elementy prefabrykowane są wykonane z drewnianej lub stalowej ramy, która na dodatek jest zabudowana płytami konstrukcyjnymi, to w tym przypadku mówi się o tak zwanej prefabrykacji otwartej. Nawiasem mówiąc – jest to najprostsza i najszybsza metoda montażu elementów prefabrykowanych, dzięki której czas realizacji całej inwestycji zostaje skrócony do absolutnego minimum.
Istnieją jednak i inne metody prefabrykacji. Jedną z nich jest metoda oparta na wypełnieniu ramy specjalnym materiałem termoizolacyjnym, który jednocześnie posiada właściwości dźwiękoszczelne. W metodzie tej często montuje się również płyty kartonowo – gipsowe, które nakładane są od wewnętrznej strony ściany. Oczywiście konieczne jest tu zaprojektowanie wszystkich elementów instalacji wodnej i elektrycznej, a także stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki temu po złożeniu wszystkich prefabrykatów dom może być zabudowany nawet w postaci deweloperskiej!
W swej najbardziej zaawansowanej wersji technologia produkcji prefabrykatów może obejmować nawet całe, niewielkie domy, bądź też duże części domów, które po wyprodukowaniu i przewiezieniu na miejsce, będą mogły zostać efektownie złożone. Technologię tą nazywa się konstrukcją modułową, która jest najszybszym sposobem na postawienie domu nawet do standardu „pod klucz”. Model ten wymaga jednak rozbudowanego zaplecza transportowego, dzięki któremu konstrukcja domu zostanie szybko i sprawnie przetransportowana na plac budowy.
Najważniejsze różnice pomiędzy domami segmentowymi
W zależności od oczekiwań klienta domy systemowe mogą być realizowane w oparciu o kilka różnych schematów montażowych. Dom taki może być zaprojektowany na podstawie gotowego, istniejącego już wcześniej projektu, albo też w oparciu o jego lekko zmodyfikowaną wersję. W tych dwóch przypadkach realizacja inwestycji budowlanej jest relatywnie tania, gdyż nie wymaga stworzenia zupełnie nowego, odrębnego projektu. Czasami jednak zdarza się, że inwestor chce zrealizować swój nowy, zupełnie odstający od dotychczasowych rozwiązań koncept. W takim przypadku konieczne jest stworzenie zupełnie nowego projektu, którego cena może być nawet dwukrotnie wyższa. Z drugiej strony trzeba liczyć się z faktem, że taki pomysł będzie w pełni odpowiadał oczekiwaniom inwestora, a co za tym idzie – całej jego rodzinie. Nie wolno też zapominać o wielu innych czynnikach, które – niezależnie od inwestora – będą miały wpływ na ogólną formę projektu. Mogą one wynikać chociażby ze specyficznych warunków miejscowych, w tym z charakterystycznego ukształtowania działki.
Niezależnie od wybranego projektu, przyjęte w ten sposób rozwiązania będą wytycznymi dla zakładu produkcyjnego. Ogólna cena wyprodukowania i montażu domów segmentowych będzie zatem zależeć od stopnia ich złożoności i innowacyjności. Jeśli inwestycja jest zrealizowana w oparciu o już wcześniej przygotowany projekt, to samo składanie poszczególnych segmentów może trwać zaledwie od dwóch, do maksimum czterech dni. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by domy segmentowe były składane również w okresie zimowym. Ważne jest, aby fundament był już odpowiednio wcześnie przygotowany.
Domy segmentowe – dla kogo?
Wbrew pozorom, na rynku jest coraz więcej osób zainteresowanych domami segmentowymi. Najczęściej są to takie osoby, które – z różnych przyczyn – nie chcą przez wiele tygodni i miesięcy doglądać swojej budowy i kontrolować pracy firmy budowlanej. Jest to też doskonała propozycja dla tych osób, które muszą się szybko wprowadzić do danego lokum. Co ważne – w ten sposób można konstruować zarówno duże domy mieszkalne, jak również… domki do ogrodów lub na działkę.
Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość domów segmentowych to konstrukcje przeznaczone do montażu na określonym, uzbrojonym podłożu. Tym samym należy pamiętać o tym, by wcześniej wylać stosowne fundamenty. Ich przygotowanie i zastygnięcie może trwać nawet kilka tygodni, toteż czas ten należy wliczyć do ogólnego czasu realizacji całej inwestycji budowlanej. Zobacz także: https://pgreen.com.pl/czym-sie-charakteryzuje-wyczystka-kominowa/
Ile to kosztuje?
Trudno określić jednoznaczną kwotę, za którą można zaprojektować, wyprodukować i postawić dom segmentowy. Podział ten jest o tyle trudny, gdyż inwestycja ta może być zrealizowana w sposób surowy zamknięty, deweloperski lub pod klucz. Biorąc jednak pod uwagę stan surowy zamknięty, to 1 metr kwadratowy takiego budynku, może kosztować mniej więcej 1000 złotych. Oznacza to, że w przypadku takich inwestycji jak domy segmentowe cena może być bardzo konkurencyjna względem tradycyjnego budownictwa. Oczywiście do tej kwoty należy wliczyć ewentualne koszty budowy fundamentów, pozwoleń, a także instalacji wodnych, kanalizacyjnych i elektrycznych wraz z wykończeniem do postaci pod klucz.
Podsumowując, domy segmentowe są bardzo atrakcyjną formą realizacji inwestycji budowlanych i co ważne – konkurencyjną względem tradycyjnego budownictwa. Co więcej, są one też bardzo atrakcyjne pod kątem cenowym.