Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak działa program do projektowania ogrodu?

21 lipca 2021 program do projektowania ogrodu

Dawniej do stworzenia pięknego i dopracowanego pod każdym względem ogrodu, zatrudniało się dziesiątki, jeśli nie setki różnego rodzaju specjalistów. Dziś rolę tą coraz częściej przejmują komputery, które – dzięki zastosowaniu specjalistycznych programów – coraz skuteczniej projektują mniej lub bardziej zaawansowane technicznie ogrody. Jak działa taki program? Czy jego rola ogranicza się wyłącznie do naniesienia w cyfrowym świecie odpowiednich sadzonek?

Zanim rozpocznie się projekt, czyli słów kilka o programie

Zanim przejdziemy do dokładniejszej analizy tego, czym jest program do projektowania ogrodu, należy powiedzieć kilka słów o tym, czym on tak naprawdę jest. A więc – z informatycznego punktu widzenia – jest to kompleksowe narzędzie, za pomocą którego można zaprojektować (najlepiej w 3D) przestrzeń ogrodową. Aby narzędzie to mogło spełnić swą rolę, konieczne jest jego przetestowanie. W związku z tym, że może ono być dostępne w postaci pliku lub narzędzia w przeglądarce, sposób jego testowania będzie nieco inny. Oczywiście forma testów będzie również uwzględniać pewne ograniczenia, które – z naturalnych względów – zostaną narzucone na testera. Niemniej wersja testowa aplikacji powinna być tak zdefiniowana, by możliwe było za jej pomocą projektowanie ogrodów w podstawowy sposób.

Uwaga! W trakcie testów warto zwrócić uwagę na to, czy dany program do projektowania ogrodu sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i dużych ogrodów. Można to łatwo sprawdzić chociażby poprzez liczbę pozycji w bibliotece roślin i upraw, a także stopień zaawansowania ustawień i grafiki.

Podstawowe funkcje aplikacji

Jeśli program do projektowania ogrodu ma spełnić nasze oczekiwania, to musi on posiadać szereg konkretnych funkcji.

1. Gotowe scenerie – ogród to nie tylko uprawy. To również scenerie w oparciu o które będzie on tworzony i projektowany. Dlatego tak ważne jest, by wybrana aplikacja posiadała zarówno zbiór gotowych scenerii, jak i możliwość załadowania własnych, zrealizowanych już wcześniej projektów.

2. Ustawienia dotyczące gleby i… nie tylko – profesjonalne narzędzie do projektowania ogrodów powinno zawierać w sobie szereg zaawansowanych ustawień, dzięki którym możliwe będzie określenie rodzaju gleby. Na tym jednak nie koniec, gdyż rozbudowane narzędzia powinny również oferować możliwość uwzględnienia strefy klimatycznej, w obrębie której dany ogród będzie istniał.

3. Baza roślin – im jest ona bardziej rozbudowana, tym oczywiście lepiej! Musi ona zawierać drzewa (liściaste i iglaste), a także krzewy, byliny, pnącza, kwiaty i zioła. Co ważne – baza ta powinna być uzależniona od warunków otoczenia, jakie wcześniej zostały zdefiniowane dla konkretnej strefy klimatycznej. Na podstawie tych informacji będzie można efektywniej dopasować rośliny ogrodowe do własnych potrzeb!

4. Baza dodatków – trudno wyobrazić sobie sytuację, by ogród nie posiadał całej gamy różnych „technicznych” dodatków. Aplikacja do projektowania ogrodu powinna w swej bazie posiadać ławki, płoty, altany, a także szereg innych, funkcjonalnych i dekoracyjnych akcesoriów ogrodowych. Dzięki temu użytkownik programu będzie mógł symulować określoną formę aranżacji ogrodowej, a co za tym idzie – sprawdzić już na etapie projektu, czy jego koncepcja ma sens.

5. Pory roku – ogród, to miejsce, które ma pięknie prezentować się nie tylko w okresie letnim, ale też – o ile to możliwe – przez cały rok. Dlatego tak istotne jest, by narzędzie do projektowania ogrodu, pozwalało na jego wizualizację zarówno w szacie letniej, jak też jesiennej, wiosennej, jaki i zimowej. Dzięki temu inwestor będzie wiedział, jak jego wymarzony ogród będzie prezentował się w wybranej porze roku. Istotne jest również to, aby program podpowiedział, które z roślin będą rozkwitać w okresie wiosny, lata i jesieni.

6. Zapis projektu – jeśli praca z programem zostanie już zakończona, to zrealizowany za jego pomocą projekt należy zapisać. Funkcjonalne narzędzie nie tylko pozwoli go przekonwertować do określonego pliku, ale też umożliwi udostępnienie projektu do chmury. Warto postawić na taką aplikację, która pozwoli na stworzenie wizualizacji w ogólnodostępnym formacie. Dzięki temu zrealizowany w ten sposób projekt, będzie mógł zostać oceniony przez doświadczonego projektanta ogrodów.

Darmowy czy z opłatą – co wybrać?

W przypadku takich narzędzi jak program do projektowania ogrodu darmowy nie oznacza gorszy. Wręcz przeciwnie – na rynku istnieje sporo darmowych aplikacji projektanckich, z których znaczna część jest dostępna w postaci webowej. Często jednak zdarza się, że takie aplikacje mają jednak pewne ograniczenia. Mowa tu między innymi o:

– ograniczonej liczbie modeli trójwymiarowych, w tym o niewielkiej liczbie dostępnych w bazie roślin, konstrukcji technicznych i wielu innych, podobnych dodatków,
– dużej liczbie reklam, która w znacznym stopniu ogranicza funkcjonalność takiego programu i w rzeczywistości jest sporym utrudnieniem dla użytkownika,
– braku istotnych funkcji, w tym np, wizualizacji 3D; oznacza to, że ogród można zaprojektować np. w formie rzutu dwuwymiarowego, ale nie można tego zrobić w odniesieniu trójwymiarowym,
– konieczności wykupienia dostępu do niektórych funkcji; nawiasem mówiąc, takie rozwiązanie jest znacznie bardziej kosztowne, niż zakup gotowej licencji, gdyż wymaga nabycia określonych, często pojedynczych dóbr multimedialnych,
– ograniczonym dostępie do gotowych projektów, które – w przypadku aplikacji płatnych – umożliwiają zainspirowanie się konkretnymi rozwiązaniami stosowanymi przez bardziej doświadczonych projektantów.

Oczywiście pomysłowość twórców aplikacji jest bardzo złożona, toteż forma i postać powyższych ograniczeń może być praktycznie nieograniczona. Zobacz także: https://pgreen.com.pl/skalniaki-ogrodowe-wybor-stanowiska-formy-roslin-i-kamieni/

Kilka słów podsumowania

Projektowanie ogrodów za pomocą gotowych aplikacji, to procedura bardzo inspirująca, a jednocześnie praktyczna. Ich istotą jest łatwiejsze zwizualizowanie realizowanego projektu, dzięki czemu stworzenie ogrodu marzeń jest (przynajmniej w teorii) o wiele łatwiejsze.

Jak zabezpieczyć dom przed insektami na wiosnę?

Redakcja pgreen.com.pl

Nasz zespół składa się z pasjonatów, którzy każdy artykuł przygotowują z dbałością o szczegóły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie kwiaty warto sadzić na rabatach?
Jakie są zalety uprawy roślin w donicach?
Jak stworzyć piękne oczko wodne w ogrodzie?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak stworzyć piękne oczko wodne w ogrodzie?