Na jakie kwiaty na skalniaki warto się zdecydować?

Skalniki to w ostatnim czasie chętnie wybierane przez wielu klientów elementy dekoracyjne. Estetycznie urządzony ogród stanowi bowiem często swoiste przedłużenie domu oraz miejsce relaksu i odpoczynku.

Z czego wynika popularność skalniaków?

Skalniaki cieszą się niezwykłą popularnością. Są one bardzo często spotykanym elementem ogrodów. Tego typu kompozycje są bowiem bardzo estetyczne i mogą urozmaicić każdą przestrzeń. Ich wykonanie oraz pielęgnacja nie są nadmiernie uciążliwe i skomplikowane, zaś efekt jest atrakcyjny wizualnie przez bardzo długi czas.

Czym należy się kierować wybierając kwiaty na skalniaki?

Kwiaty na skalniaki powinny być wybierane pod względem odpowiednich preferencji i wymagań stanowiskowych. Chętnie sadzonymi kwiatami są zatem między innymi kostrzewa, rozchodnik czy kozłówka lub płomyk skrzydlasty. Mogą to być również krokusy, które jako pierwsze oznajmiają nadejście wiosny. Kwiatom mogą towarzyszyć płożące iglaki, których zielony odcień pięknie podkreśla kolory pąków kwitnących roślin.

O czym należy pamiętać wybierając kwiaty na skalniaki?

Wybór odpowiednich roślin na skalniaki powinien być podyktowany warunkami glebowymi oraz nasłonecznieniem danego stanowiska. W zacienionym miejscu można zatem sadzić ciemiernik biały, który cechuje się przedłużonym okresem kwitnienia. Poza tym, w tego typu miejscach z powodzeniem można stosować pierwiosnki. Co ważne, rośliny te mają odmienny okres kwitnienia, a ich połączenie zapewnia piękny wygląd skalniaka przez bardzo długi czas.

Na jakie rośliny na skalniaki warto się zdecydować w przypadku stanowisk nasłonecznionych?

Na stanowiskach narażonych na nadmierną ekspozycję na słońce dobrze rosnąć będą na przykład hiacynty. Tego typu gatunki roślin dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej. Można zatem tworzyć kompozycje jednokolorowe, które pasują do ogrodów urządzonych w minimalistycznym stylu. Poza tym, sadzić można rośliny o różnokolorowych kwiatach. Tego typu kompozycje pasują do ogrodów utrzymanych w rustykalnym stylu. Na osłonecznionym skalniaku mogą się również znaleźć goździki kropkowane, które należą do roślin wieloletnich. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które pragną się cieszyć atrakcyjnym wyglądem skalniaka przez kilka sezonów, a jednocześnie nie mają ochoty lub czasu na coroczne dosadzanie roślin. Taki kwitnący i mało wymagający skalniak to piękna i funkcjonalna ozdoba ogrodu, która cieszy oko właścicieli oraz wzbudza podziw i zainteresowanie wśród zaproszonych gości.

Przeczytaj więcej na versalka.pl

Redakcja pgreen.com.pl