Jak wybrać materac aby zapewnić sobie zdrowy sen?

W celu zachowania zdrowia i pięknego, młodego wyglądu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jest to między innymi, stosowanie zbilansowanej diety, dostarczającej wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, codzienna dawka aktywności ruchowej, wykonywana najlepiej na świeżym powietrzu, unikanie nałogów oraz zdrowy sen. Ten ostatni ma niebagatelne znaczenie w kwestii regeneracji ciała. Spokojny i głęboki sen przynosi ukojenie i odprężenie po całym intensywnym dniu pracy. Aby sen rzeczywiście był zdrowy, w sypialni powinna panować odpowiednia temperatura, a pomieszczenie powinno być intensywnie wietrzone. Jest jeszcze jeden, niezmiernie ważny element – materac do spania.

Materac jak wybrać

Jak wybrać materac do spania, aby zapewnić sobie zdrowy sen? Dobór odpowiedniego materaca do spania jest kwestią bardzo indywidualną. Każdy bowiem z nas, oczekuje od materaca czegoś innego. Dla jednej osoby idealnym rozwiązaniem będzie materac twardy, nie uginający się pod ciężarem ciała, inna z kolei osoba będzie oczekiwała miękkiego materaca, otulającego ciało. Dlatego podczas wyboru, należy kierować się własnymi preferencjami, a nie radami innych osób lub chwilową modą.

Długotrwała inwestycja

Należy pamiętać o tym, że materac kupowany jest na dłuższy okres czasu. Nie jest to zakup dokonywany co roku, więc podejmując decyzję o wyborze konkretnego modelu, warto wybierać produkty wysokiej jakości, mimo że cechują się one zazwyczaj wyższą ceną. Z racji jednak długofalowych korzyści z używania tego typu materaca, warto w tej sytuacji przesadnie nie oszczędzać. Takie bowiem działanie może prowadzić do sytuacji, w której materac wykonany z materiałów niskiej jakości będzie po pierwsze niewygodny, a po drugie będzie się nader szybko się zużywał, generując kolejne koszty związane z jego wymianą.
Bezpośredni wpływ na cenę materaca mają surowce, z którego został on wykonany.

Ochrona materaca

Na rynku dostępne są dodatkowe ochraniacze na materac. Ich stosowanie zabezpiecza przed zabrudzeniem i wpływa na przedłużenie żywotności materaca w niepogorszonym stanie. Warto zakupić ochraniacz dostosowany wielkością do materaca.

Komfortowe łóżko

Idealnym rozwiązaniem w celu zapewnienia sobie zdrowego snu, jest osobne pomieszczenie do spania. Żadna bowiem składana wersalka nie zapewni tak wysokiego komfortu, jak duży, niepodzielony materac. Takie rozwiązanie wpływa na komfort snu, właściwe podparcie ciała na całej jego długości oraz minimalizacji powstawania ewentualnych dolegliwości bólowych.

Twardość materaca

Jak wspomniano powyżej istotą zdrowego, dobrego snu jest prawidłowe podparcie ciała. Stąd pojawiający się odwieczny dylemat: czy wybrać materac twardy czy miękki? Przede wszystkim materac powinien być dobrany do masy ciała. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac może być niekomfortowy. Idealnie dobrany materac powinien dostosowywać się do krzywizn ciała człowieka, a nie odwrotnie. To nie człowiek powinien się dostosowywać do materaca. Istotne znaczenie ma masa ciała. Osoby cięższe powinny wybierać materace twardsze, osoby lżejsze – bardziej miękkie.

Długość materaca

Materac powinien być odpowiedniej długości, co najmniej o dwadzieścia centymetrów dłuży, niż ciało śpiącej na nim osoby.

Pozycja podczas snu

Twardość materaca powinna być dostosowana do zazwyczaj przyjmowanej pozycji podczas snu. Osoby śpiące na boku, powinny wybierać bardziej miękkie materace, uginające się w okolicach ramion i bioder, zachowujące prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Osoby śpiące zazwyczaj na płasko, mogą wybierać materace bardziej twarde.

Podział na strefy twardości

Innowacją i ciekawostką w nowoczesnych materacach, jest ich podział na poszczególne strefy twardości, zapewniające podparcie określonym okolicom ciała. Przy wyborze takiego materaca, jak w przypadku materaca bardziej tradycyjnego, należy brać pod uwagę wzrost oraz preferowaną pozycję podczas spania.

Rodzaj wypełnienia

Na rynku dostępne są materace wykonane z różnych materiałów i wypełnień, w tym: lateksu, pianki i sprężyn.

Lateks

Pianka lateksowa charakteryzuje się wysoką trwałością i elastycznością. Zazwyczaj posiada otwory, gwarantujące dobry przepływ powietrza oraz ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Pianka

Materace piankowe cechują się zróżnicowaniem technologicznym zastosowanego wypełnienia. Bardziej tradycyjna pianka poliuretanowa stosowana jest w materacach tańszych, natomiast termoelastyczna, uginająca się pod ciężarem ciała i „zapamiętująca” ten kształt, stosowana jest w materacach droższych.

Sprężyny

Materace zawierające sprężyny mogą być wykonane w wersji i technologii tańszej lub drożej. W drożnych wersjach, materace posiadają liczne sprężyny umieszczone w woreczkach, co umożliwia ich cichy i niezależny od siebie ruch.

Stelaż

Podczas wyboru materaca należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego stelaża. Jest to bowiem bardzo istotny element, wypływający w dużym stopniu na użytkowanie materaca i komfort snu. Prawidłowo dobrany stelaż, zapewnia optymalną wentylację materaca oraz wpływa na jego trwałość, prawidłowe podparcie i tym samym pośrednio na twardość. Dostępne na rynku, tanie listwy sosnowe, skracają żywotność materaca. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie listew miękkich, uginających się pod ciężarem materaca i ciała.

Materace małżeńskie

W przypadku łoża małżeńskiego możliwe są dwie opcje materaca do wyboru. Pierwszą z nich jest drogą kompromisu i obejmuje zakup jednego materaca, o pośrednich i bardziej uniwersalnych właściwościach. Drugą opcją jest wybór dwóch osobnych materacy. Taka opcja powinna być wybierana w momencie osób bardzo zróżnicowanych pod względem budowy ciała, w tym masy i wzrostu, przyjmowanych pozycji podczas spania oraz indywidualnych preferencji.

Dodatkowe schorzenia

Obecność dodatkowych schorzeń, na przykład wad postawy i kręgosłupa powinna zostać uwzględniona podczas wyboru odpowiedniej twardości materaca.

Alergicy

Osoby borykające się z problemem alergii, powinny wybierać materace wykonane w technologiach ograniczających rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Zazwyczaj takie materace mają możliwość zdjęcia i wyprania w wysokiej temperaturze zewnętrznego pokrowca, w celu zachowania maksymalnej higieny. Warto zobaczyć: https://pgreen.com.pl/oswietlenie-do-jadalni-i-salonu-jaka-lampe-wybrac/

Kokos i trawa morska

Powszechnie znane jest potencjalnie dobroczynne działanie włókien kokosowych i trawy morskiej. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aby te surowce mogły zostać wykorzystane w produkcji, muszą one zostać nasączone substancjami chemicznymi, zabezpieczającymi je przed uleganiem procesom gnilnym. Zadaniem tych dodatkowych warstw jest utwardzanie powierzchni materaca. Dość często tego typu rozwiązania stosowane są w materacach dla dzieci. Wówczas jedna strona materaca cechuje się większą trwałością, niż druga wykonana przeważnie z samej pianki. Wpływa to na większą uniwersalność materaca, ponieważ informacje na temat preferencji małego dziecka możemy czerpać jedynie z jego obserwacji podczas snu.

Redakcja pgreen.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *