Oświetlenie do jadalni i salonu – jaką lampę wybrać?

Jadalnia to miejsce pełniące w naszym domu ogromnie ważną rolę. To właśnie w jadalni spotykamy się z naszą rodziną, aby zjeść wspólny posiłek, pobyć ze sobą i porozmawiać. Wystrój jadalni, w tym także jej oświetlenie, musi być więc estetyczny i przyjazny. Urządzając jadalnię, należy więc unikać krzykliwych kolorów, mocnego światła czy nadmiernego nagromadzenia przedmiotów. Stonowanie i prostota – te dwa słowa powinny królować podczas aranżacji naszego salonu i jadalni.

Lampy do jadalni – o czym należy pamiętać?

Wybierając oświetlenie do jadalni należy wziąć pod uwagę wielkość, a także umeblowanie pomieszczenia. Parametry te są niezwykle ważne, bowiem mają ogromny wpływ na to, na jaką lampę się zdecydujemy. Większe, zapewniające więcej światła lampy, będą najlepszym rozwiązaniem dla przestronnych, dużych wnętrz. Do miejsc bardziej kameralnych możemy wybrać lampę o mniejszej mocy.

Istotnym jest również to, w jaki sposób została zaprojektowana nasza jadalnia. Jeżeli jest to miejsce z ograniczoną liczbą okien będziemy musieli zadbać o lepsze i mocniejsze oświetlenie. Z kolei pomieszczenie, do którego wpada duża światła dziennego nie będzie wymagało aż tak dużej mocy i wielkości lampy.

Kolejny ważny aspekt wyboru najlepszego oświetlenia stanowi umiejętne dopasowanie go do reszty aranżacji. Złym pomysłem jest na przykład zakup bogato zdobionej lampy do pomieszczenia utrzymanego w ascetycznej estetyce – bardzo prawdopodobnym jest to, że te dwa zupełnie różne style nie będą ze sobą współgrać. Odpowiedni dobór dodatków, takich jak lampy, może nadać pomieszczeniu szyku i elegancji. Niestety równie łatwo jak ozdobić, można także zaszkodzić naszemu wnętrzu – niekiedy bywa tak, że zbyt duże lampy przyćmiewają resztę wystroju, skupiając na sobie całą naszą uwagę.

Złym pomysłem może okazać się także zbyt mała lampa, która może zginąć w dużej przestrzeni naszego salonu. Po raz kolejny należy więc przypomnieć, że dostosowanie lampy do wielkości i aranżacji naszej jadalni to podstawa.

Ponadto, oświetlenie jadalni powinno być spójne z tym znajdującym się w salonie czy w kuchni, szczególnie jeśli pomieszczenia ta są ze sobą połączone. Nie zaleca się mieszania stylów i kolorów, gdyż zazwyczaj wprowadza to niepotrzebny zamęt i nieład. Wystrój naszego domu powinien być dokładnie przemyślany, tak aby tworzyć jedną integralną całość.

Jeżeli planujemy umieszczenie w naszym salonie kilku źródeł światła, musimy pamiętać o tym, żeby nie przeładować przestrzeni. Tym samym, jeżeli nad naszym stołem zawiśnie duża, dająca sporo światła lampa, reszta pomieszczenia może zostać oświetlona mniejszymi modelami. Przesada zawsze wygląda źle, więc za wszelką cenę należy jej unikać.

Lampy wiszące – czy nadają się do każdej jadalni?

Lampy wiszące bardzo często są podstawowym oświetleniem wielu pomieszczeń. Nic w tym dziwnego, stanowią bowiem sprawdzony i skuteczny sposób na zapewnienie pomieszczeniu optymalnego poziomu naświetlenia. Lampy wiszące pozwalają na normalne funkcjonowanie po zmroku. Umożliwiają bezproblemowe poruszanie się po domu, spożywanie posiłków czy wykonywanie innych, codziennych czynności.

Lampy wiszące posiadają wiele zalet, do których można zaliczyć między innymi to, że dają sporo rozproszonego równomiernie światła. Poza tym, wybierając lampę wiszącą, możemy zaoszczędzić sporo przestrzeni – lampy stojące mogą zajmować dużo cennej przestrzeni. Dodatkowo, ze względu na bogatą ofertą producentów lamp, niezwykle łatwo jest dobrać lampę najlepiej dopasowaną do potrzeb i wystroju naszego wnętrza.

Lampa wisząca stanowi także stylowy dodatek, który wzbogaci wystrój naszego wnętrza. Jeżeli dopasujemy ją do reszty naszego salonu czy jadalni będziemy w stanie uzyskać jednolity i spójny efekt.

Niestety, lampy wiszące nie nadają się do oświetlenia każdej jadalni. Jeżeli nasza jadalnia jest zbyt mała, dodatkowe umieszczanie w niej sporych rozmiarów wiszącej lampy, mogłoby spowodować optyczne zmniejszenie pomieszczenia. Z kolei wybór małej lampy mógłby skutkować niewystarczającą ilością światła.

A może lepiej wybrać lampę stojącą?

Lampy stojące mogą być świetną alternatywa lub dodatkowym uzupełnieniem lamp wiszących. Często wybiera się je dlatego, że światło które dają jest nieco bardziej rozproszone niż w przypadku lamp wiszących. Zazwyczaj decydujemy się na tak zwane lampy dwupunktowe, które oprócz górnego światła, zapewniają także nieco mocniejsze światło boczne.

Dostępne na rynku lampy stojące, podobnie zresztą jak lampy wiszące, zaskakują mnogością form i kształtów. Dzięki dostępnej na rynku ofercie w bardzo łatwy sposób można znaleźć model idealnie pasujący do naszego wnętrza. Oprócz bardziej klasycznych modeli, producenci oferują głównie lampy utrzymane w nowoczesnej stylistyce.

Oprócz funkcji, którą jest dawania światła, lampa stojąca spełnia także rolę ozdobną. Dobierając odpowiednią lampę, nadamy naszemu wnętrzu większego wyrazu i uczynimy je wyjątkowym.

Lampy stojące posiadają także wady. Jedną z nich jest to, że nie poleca się ich raczej do oświetlania większych pomieszczeń – modele stojące nie mogą równać się lampom wiszącym, zapewniającym bardziej równomierne światło.

Ponadto, modele stojące zajmują stosunkowo dużą powierzchnię – decydując się na lampę stojącą musimy więc dokładnie rozplanować dostępną przestrzeń.

Lampy do salonu i jadalni – jak dodatkowo oświetlić pomieszczenie?

Oświetlenie do salonu czy jadalni to nie tylko stojące i wiszące modele. Oświetlenie do jadalni może być także uzupełnione przez wszelkiego rodzaju lampy naścienne. Małe lampy do salonu i jadalni mogą uzupełniać funkcjonowanie głównych źródeł światła, a w niektórych przypadkach samodzielnie spełniać tę funkcję.

Nowoczesne kinkiety można stosować w każdym typie wnętrz – to doskonały dodatek do każdego pomieszczenia. Można je dopasowywać do wystroju naszego wnętrza, zapewniając mu jeszcze większą jednolitość.

Kinkiety to świetny wybór dla wszystkich, którzy chcą doświetlić swoją jadalnię czy salon, nie rezygnując przy tym z podstawowych rozwiązań takich jak lampy wiszące czy stojące.

Lampy naścienne stanowią dyskretny, ale zarazem efektowny moment dekoracji, dzięki czemu będą doskonałym uzupełnieniem całej aranżacji. Zobacz także: https://pgreen.com.pl/jak-wybrac-materac-aby-zapewnic-sobie-zdrowy-sen/

Jak zadbać o własną wygodę – lampy z regulacją natężenia

Decydując się na wybór nowoczesnej lampy, aby jeszcze bardziej zadbać o naszą wygodę, warto zdecydować się na model posiadający regulację natężenia oświetlenia. Dzięki rozwiązaniom tego typu możliwe jest zdalne sterowanie natężeniem światła, co pozwala na bardziej komfortowe użytkowanie lampy. Nie musimy nawet podnosić się z łóżka – wystarczy jedno kliknięcie na pilocie sterującym, by wyłączyć lub zmniejszyć natężenie światła.

Przy wyborze lampy warto zwrócić również uwagę na jakość wykonania i oferowany przez nią poziom energooszczędności. Żeby nasza lampa jak najdłużej spełniała swoje zadanie, musi być wykonana z solidnego i odpornego na zużycie materiału. Wybór produktów od sprawdzonych producentów to najlepsza porada dla wszystkich poszukujących niezawodnych lamp.

Redakcja pgreen.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *