Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak wybrać odpowiedni stół do małej kuchni – najciekawsze propozycje

19 czerwca 2021 praktyczny stół do małej kuchni

Mała kuchnia może być pomieszczeniem bardzo praktycznym, a nawet i przestronnym. Końcowy efekt zależy przecież od tego, jak się daną przestrzeń zaprojektuje i zaaranżuje oraz co takiego się w niej umieści. W przypadku mniejszych pomieszczeń kluczowy okazuje się właściwy wybór mebli. Jaki stół do małej kuchni będzie więc pasować? Czym powinien charakteryzować się ten mebel, by odpowiednio wkomponował się w aranżację niewielkiego pomieszczenia?

Specjalistyczna budowa

Jak to zrobić, by w kuchni umieścić jakiś stół o normalnych rozmiarach, przy którym spokojnie zdoła się zmieścić większa ilość gości, ale by jednocześnie nie zagracać nim pomieszczenia i nie doprowadzić do stworzenia aranżacji, która nie pozwoli na swobodne poruszanie się po kuchni? Rozwiązanie nasuwa się samo. Jest nim stół rozkładany. Ten typ mebla sprawdza się równie dobrze w salonach i pokojach dziennych, co właśnie w niewielkich kuchniach.

Taki stół w formie złożonej nie będzie zajmować jakoś szczególnie dużo miejsca. Formą może wręcz przypominać niewielki stoliczek, idealny dla dwóch czy maksymalnie trzech osób, które chcą spożyć przy nim małe śniadanie albo po prostu napić się kawy. Wystarczy jednak dołożyć uzupełniający segment, zazwyczaj chowany tuż pod głównym blatem, aby zapewnić sobie dużo większą powierzchnię i np. przyjąć dodatkowych gości. Stoły rozkładane po rozłożeniu potrafią być nawet dwukrotnie większe! Tak naprawdę sprawdzają się one bardzo dobrze nie tylko w małych kuchniach, ale również i w takich kuchniach, w których na co dzień nie je się posiłków, jednakże od czasu do czasu zdarza się przyjmować w nich gości.

Kolejnym ciekawym dodatkiem mogącym świetnie uzupełnić budowę tradycyjnego stołu kuchennego będą różnego rodzaju szuflady. Na ogół występują one bezpośrednio pod blatem. Wykorzystują więc sprytnie tę przestrzeń, która (gdyby nie one) pozostałaby pusta. A każda taka szuflada staje się praktycznym dodatkiem, bo wchodzi w rolę dodatkowego miejsca do przechowywania przedmiotów. Można w niej trzymać chociażby sztućce czy nawet serwetki bądź obrusy. A dzięki temu można ograniczyć ilość pozostałych mebli.

Nowoczesne alternatywy dla tradycyjnych stołów

Stół do kuchni nie musi być jednak takim zupełnie tradycyjnym i klasycznym stołem. Zastanawiając się nad tym, czym można by go było zastąpić, większości osób jako pierwszy przyjdzie do głowy nowoczesny stolik barowy. Ostatnio zresztą dość często przewija się on właśnie w tych bardziej modernistycznych i ciekawych aranżacjach. Stoliki barowe są oczywiście nieco mniejsze od tradycyjnych stołów kuchennych, ale mimo tego oferują wystarczającą ilość przestrzeni do tego, by dwie osoby mogły spożyć przy nich śniadanie albo napić się szybkiej kawy przed wyjściem do pracy.

Stolik barowy jest też rozwiązaniem niesamowicie efektownym. Wsparty na długich i smukłych nogach będzie szczególnie wdzięcznie prezentować się w kuchniach otwartych, łączonych z salonami bądź innymi pokojami dziennymi. Za sprawą swojej wydłużonej, wyciągniętej do góry konstrukcji ma on zdolność do nadawania pomieszczeniom dodatkowej lekkości. Nigdy nie będzie obciążać aranżacji, a czasem pozostanie w niej wręcz niezauważony (przynajmniej na pierwszy rzut oka). Podobnie jak te tradycyjne stoły stoliki barowe mogą zawierać dodatkowe szuflady. Są to więc meble i atrakcyjne, i praktyczne.

Mimo wszystko stoliki barowe najlepiej wykonywać na zamówienie, aby dzięki temu móc je sprytnie połączyć z występującymi już w kuchni meblami. Wszystkie elementy aranżacji powinny przecież dobrze się ze sobą zgrywać. Stolik barowy może być więc zatem takim przedłużeniem tradycyjnej wysepki bądź typowego blatu roboczego. Zobacz także: https://pgreen.com.pl/jakie-plytki-do-kuchni-kryteria-wyboru/

Rozmiar i wymiary mają znaczenie

Niektórzy jednak mimo wszystko wolą te zupełnie tradycyjne meblarskie rozwiązania i nijak nie dadzą się przekonać do tego, że stół można zastąpić nowoczesnym stolikiem barowym, który kojarzy się przecież bardziej z barami niżeli domowymi kuchniami. Na szczęście te tradycyjne meble też mogą pasować do małych pomieszczeń. Wystarczy zwrócić uwagę na ich rozmiar. To oczywiste, że do małej kuchni nie należy wybierać takich zupełnie klasycznych stołów o standardowych wymiarach. Lepiej szukać tych mniejszych, w których jeden bok będzie mieć długość wynoszącą od siedemdziesięciu do maksymalnie osiemdziesięciu centymetrów.

Akurat taki kwadratowy stolik zmieści się niemalże wszędzie. Będzie to bardzo praktyczny stół do małej kuchni, który można będzie ustawić albo bezpośrednio w centrum pomieszczenia, albo w jednym z kątów, albo tuż przy wybranej ścianie.

Aby jednak ten tradycyjny stół zajmował mniej miejsca niż normalnie, warto pomyśleć o dobraniu do niego odpowiednich krzeseł. Te klasyczne można zastąpić np. nowoczesnymi i znacznie mniejszymi taboretami bez oparć – w momencie, gdy nikt nie będzie na nich siedział, wystarczy wsunąć je pod blat, aby uzyskać dodatkową przestrzeń. Inna opcja warta przemyślenia do krzesła składane albo np. takie krzesła, które można umieszczać na sobie i właśnie w ten sposób przechowywać.

Jak zabezpieczyć dom przed insektami na wiosnę?

Redakcja pgreen.com.pl

Nasz zespół składa się z pasjonatów, którzy każdy artykuł przygotowują z dbałością o szczegóły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zorganizować przechowywanie w małej łazience?
Jak pozbyć się pleśni w łazience - skuteczne sposoby?
Jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie energii w domu?

Jesteś zainteresowany reklamą?