Jaki sprzęt agd do kuchni warto wybrać?

Podczas urządzania kuchni trzeba wziąć pod uwagę ogromną ilość spraw. Po pierwsze zdecydować się trzeba na odpowiednie rozmieszczenie i typ mebli, zastosowane kafle lub tapety na ścianach, a także na użycie w niej odpowiedniego dla siebie oświetlenia. Są to sprawy rzecz jasna bardzo ważne, lecz to, co w największym stopniu wpływać będzie na codziennie korzystanie z kuchni, to oczywiście sprzęt AGD, który się do niej kupi. Co trzeba wiedzieć o urządzeniach używanych w kuchni i jakimi kryteriami powinno się kierować? Jaki sprzęt AGD do kuchni wybrać?

AGD wolnostojący czy do zabudowy?

Jeśli kupuje się sprzęt AGD do kuchni, czekać nas będzie wiele spraw do omówienia i zastanowienia się nad nimi. Tą zdecydowanie podstawową jest kwestia rodzaju sprzętu AGD, czyli tego, czy ma on być do zabudowy, czy też wolnostojący. Jakie są różnice pomiędzy tymi rodzajami i na co warto w pierwszej kolejności postawić?
Nie da się ukryć, że bardzo dużą popularnością w Polsce cieszą się urządzenia wolnostojące. Są to te modele, które posiadają swoją własną obudowę i nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić je w dowolnym miejscu kuchni, co oczywiście stanowi ich najważniejszą zaletę. Rzecz jasna nie jedyną, ponieważ oprócz tego, taki wolnostojący sprzęt AGD to również niższa cena, mniej problemów podczas awarii, ponieważ nie trzeba go wymontowywać z układu mebli kuchni, a także duża łatwość z dopasowaniem. Oczywiście w tej łyżce miodu jest i nieco dziegciu, ponieważ takie sprzęty są cały czas doskonale widoczne, co bywa mało estetyczne. Szczególnie wtedy, gdy ich wygląd nie współgra z wykonaniem kuchni, co wbrew pozorom zdarza się bardzo często.
Z powodu wad, którymi charakteryzują się wolnostojące sprzęty AGD do kuchni, coraz więcej inwestorów decyduje się na to, aby zakupić modele do zabudowy. Czym się one charakteryzują? Są to takie urządzenia, które pozbawiony są estetycznej obudowy, a posiadają jedynie możliwość ustawienia ich w ogólnej zabudowie kuchennej. Sprawia to, że wszystkie urządzenia są poukrywane i zamaskowane zabudową meblową. Oczywiście strona estetyczna nie jest tu jedyną zaletą, ponieważ oprócz tego takie AGD do zabudowy to również o wiele większe bezpieczeństwo, jeśli w domu są dzieci. To także możliwość wygodniejszego i łatwiejszego utrzymywania czystości w kuchni oraz właściwie dowolnego rozmieszczenia urządzeń w kuchni, czyli np. ustawienia piekarnika na wybranej przez siebie wysokości.
Jeśli chodzi o wady sprzętu AGD do zabudowy, to wziąć tu trzeba pod uwagę, że jest on droższy, bywa bardzo kłopotliwy w przypadku jakiejkolwiek awarii, a także jest o wiele mniejszy wybór na rynku niż odmian wolnostojących.

Podstawowe zasady kupowania sprzętu AGD do kuchni

Bez względu na to, czy kupi się sprzęt kuchenny z przeznaczeniem do zabudowy, czy też wolnostojący w przypadku nabywania takich urządzeń trzeba się kierować pewnymi regułami i zasadami. Pozwoli to stać się posiadaczem dobrze wyposażonej kuchni. Jakie to zasady?
Zdecydowanie najważniejszą z nich jest to, że nie ma na rynku pewnych i sprawdzonych firm. Wiele osób kupując wyposażenie do kuchni, kieruje się sentymentem do danej marki, nawet kosztem jej wyższej ceny. Rzecz jasna nie jest to regułą i sprzęt tańszy innego producenta może być równie dobry, a nawet lepszy.
Kolejną niezwykle istotną kwestią jest to, że podczas kupowania sprzętu AGD powinno się zwracać uwagę jedynie na te funkcje, których się faktycznie potrzebuje. Wiele osób ulega pokusie posiadania sprzętu możliwie jak najlepiej wyposażonego i posiadającego całą listę najróżniejszych funkcji, które jak się najczęściej okazuje, nigdy nie są wykorzystywane.

Jeśli jest taka możliwość, aby kosztem np. niektórych nieprzydatnych funkcji nabyć sprzęt o dłuższej gwarancji, to nie warto się nawet nad tym zastanawiać tylko od razu z tego skorzystać. Jak bowiem każdy wie, urządzenia tego typu, choć nie są specjalnie awaryjne, to jednak ich popsucie się zawsze wywołuje w życiu domowników małe trzęsienie ziemi.

Na koniec podczas kupowania sprzętu AGD warto się jeszcze zastanowić nad tym, jak dobrze dobrać jego funkcje do danego gospodarstwa domowego. Jeśli w domu żyją dwie osoby, nie trzeba kupować dużej lodówki dla całej rodziny. Podobnie sprawa się ma np. ze zmywarką, aby dobrze dobrać jej pojemność do liczby domowników.

Czy warto kupować gotowe zestawy?

Kupowanie sprzętu AGD to dla wielu osób bardzo trudne i nieprzyjemne zadanie. Nic więc dziwnego, że sklepy bardzo często są tego świadome i wręcz wykorzystują tę niechęć, sprzedając gotowej już zestawy, czyli wszystko to, co każdy w kuchni powinien mieć. Czy warto tak rozwiązać problem sprzętu AGD w swojej kuchni?

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście oszczędność czasu, a często także pieniędzy, ponieważ takie zestawy bywają tańsze. Co więcej, uzyskuje się dzięki temu taką samą estetykę i sposób wykonania wszystkich sprzętów, co z pewnością jest dużą zaletą od strony wyglądu kuchni.
Mimo to wielu inwestorów woli jednak podjąć trud samodzielnego kupowania każdego z urządzeń, ponieważ daje im to możliwość przede wszystkim znalezienia tańszych modeli, a po drugie lepszego dopasowania ich funkcji do swoich potrzeb.

Jaki sprzęt AGD wybrać?

Skoro już wie się o podstawowych zasadach kupowania sprzętu AGD do kuchni, warto się teraz zastanowić nad tym, co tak naprawdę w przeciętnej kuchni powinno się znaleźć. Czy są jakieś urządzenia, które w pierwszej kolejności trzeba nabyć?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszym sprzętem kuchennym jest lodówka. Oprócz niej warto mieć także takie urządzenia, jak kuchenka gazowa, jeśli podciągnięta jest do mieszkania lub domu instalacja gazowa, lub też w przeciwnym wypadku płyta elektryczna, lub indukcyjna. Co więcej, zaleca się kupienie piekarnika, a także, aby była możliwość szybkiego podgrzania żywności – również mikrofalówki. Kolejnym obowiązkowym wyposażeniem jest okap, który pozwoli pozbyć się z domu zapachu gotowanych potraw, co jest kluczowe np. przy posiadaniu tak przecież ostatnimi laty popularnej otwartej kuchni. Dla wygody, lecz również dużej oszczędności czasu, a przede wszystkim wody, poleca się kupienie także zmywarki.

Drobny sprzęt AGD do kuchni

Rzecz jasna powyższa lista dużych sprzętów AGD nie kończy całkowicie listy przydatnych i wartych kupienia urządzeń. Oprócz nich w kuchni powinno się znaleźć również wiele więcej, nieco mniejszych, lecz nadal bardzo potrzebnych urządzeń. O czym mowa i w co warto zainwestować?
Jednym z najważniejszych przedstawicieli małego AGD, który powinien znaleźć się w kuchni, jest czajnik elektryczny, który pozwoli wygodnie i szybko gotować wodę. Co więcej, zaleca się posiadanie także tostera lub opiekacza, który pozwoli przygotować w bardzo szybki sposób grzanki. Oprócz tego dobrym pomysłem jest zainwestowanie w choćby nawet najprostszy ekspres do kawy, który da możliwość szybkiego przygotowania pysznego napoju. Jeśli ma się w kuchni wystarczająco wiele miejsca, dodatkowo można pokusić się o nabycie np. gofrownicy czy też frytkownicy.

Podsumowanie

Kupienie dobrego zestawu sprzętów AGD do kuchni nie jest prostym zadaniem. Wato się jednak do niego odpowiednio przyłożyć, ponieważ z tych urządzeń korzystać się będzie każdego dnia więc warto, aby charakteryzowały się one możliwie jak najlepszą jakością i dobrym dopasowaniem do potrzeb domowników.

Redakcja pgreen.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *