Kto może dostać dofinansowanie z programu Mój Prąd?

Mój Prąd to program, którego w 2023 roku odbędzie się już piąta edycja. Polega on na tym, że każda zainteresowana osoba składa wniosek. Jeśli spełni kryteria i w puli programu są jeszcze środki, to otrzyma atrakcyjne dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, magazyn energii lub pompę ciepła. 

Na czym polega program Mój Prąd?

Mój Prąd to program, który powstał z myślą o każdej osobie, która planuje zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej lub – od pewnego czasu – także inne inwestycje (magazyn energii, pompa ciepła i urządzenia grzewcze, tj. pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, służące do podgrzania ciepłej wody użytkowej). Udział w tym programie jest banalnie prosty i wszystko da się załatwić bez wychodzenia z domu – wniosek można złożyć online i jest to całkowicie darmowe. 

Na jakie urządzenia można otrzymać dofinansowanie?

Wniosek, który pomyślnie przejdzie weryfikację, może pomóc w sfinalizowaniu zakupu i montażu urządzeń, takich jak:

  • instalacje fotowoltaiczne o określonej mocy
  • magazyny ciepła
  • magazyny energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh
  • systemy HEMS lub EMS

O tegorocznym programie Mój Prąd 5.0

Jakie zmiany szykują się w tegorocznej edycji programu Mój Prąd, czyli Mój Prąd 5.0? Najważniejsza zmiana? Po raz pierwszy dopłaty obejmą nie tylko panele fotowoltaiczne, ale też pompy ciepła. Inne modyfikacje to maksymalna kwota dofinansowania – w tym roku to rekordowe 58 tys. zł – maksymalnie tyle łącznie można uzyskać dotacji na wszystkie urządzenia objęte programem

Kto może dostać dofinansowanie z tego programu?

Program Mój Prąd jest skierowany do każdej osoby, która wytwarza prąd na własne potrzeby – na przykład za pomocą przydomowej instalacji fotowoltaicznej, a także 

ma zawartą odpowiednią umowę. Jaką? Musi być to dokument, regulujący kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji lub umowę sprzedaży energii elektrycznej, Ostatnie, chociaż niemniej istotne kryterium, jakie wprowadzono w 2022 roku, to obowiązek rozliczania się w systemie net-bilingu. 

Terminy składania wniosków

W momencie pisania tego artykułu nie jest jeszcze znany dokładny termin, kiedy można składać wnioski o dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0. Według zapowiedzi będzie to połowa kwietnia – warto śledzić oficjalną stronę programu lub konta w mediach społecznościowych, jak Twitter (np. oficjalne konto Ministerstwa Klimatu i Środowiska). 

Co jeszcze warto wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Warto wiedzieć, że wnioski składa się wyłącznie w formie elektronicznej. Nie należy wysyłać ich w wersji papierowej do NFOŚiGW. Wnioski złożone w takim kształcie nie będą w ogóle rozpatrywane, podobnie jak wnioski wysłane drogą mailową lub ze skrzynki ePUAP. Nabór wniosków może się skończyć przed planowanym terminem – w momencie, gdy wyczerpane zostaną wszystkie środki. 

Redakcja pgreen.com.pl