Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Sadzenie i uprawa pomidorów – jak podlewać pomidory?

27 czerwca 2021 podlewanie pomidorów

Pomidor jest popularną rośliną pochodząca z zachodniej części Ameryki Południowej. Jeden z gatunków pomidora – pomidor zwyczajny – jest powszechnie stosowaną rośliną uprawną. Posadzone w przydomowym ogródku pomidory, mogą dać sporo smacznych owoców i cieszyć nasze podniebienia swoim wyjątkowo aromatycznym smakiem.

Dlaczego warto uprawiać pomidory

Pomidor jest bardzo zdrowym i niskokalorycznym warzywem – owoc pomidora zawiera 22 kcal w 100 gramach. Pomidor to także sprawdzone źródło potasu, beta-karotenu oraz witamin C i E. Oprócz tego, pomidory zawierają także zdrowy dla naszego organizmu likopen.

Walory smakowe pomidora zostały docenione w wielu krajach na całym świecie, stanowiąc składnik niektórych popularnych dań. Pomidory to między innymi sztandarowy produkt kuchni włoskiej – wyborne sosy na bazie pomidora i bazylii podkreślą smak każdego makaronu. Pomidory znalazły dla siebie miejsce także w polskiej kuchni. Zupa pomidorowa, gołąbki w sosie pomidorowym i wiele innych – to znaki firmowe naszej polskiej tradycji.

Biorąc pod uwagę zarówno wartości odżywcze, dużą popularność jak i ogrom zastosowań pomidora z pewnością warto zacząć go uprawiać.

Jak uprawiać pomidory?

Aby posadzone przez nas pomidory wydały na świat swoje smaczne owoce, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad ich uprawy.

Po pierwsze, trzeba pamiętać o tym, że pomidor to warzywo ciepłolubne, wyróżniające się długim okresem wegetacyjnym. W związku z tym uprawia się go tylko z rozsady. Nasiona pomidora wysiane wprost do gruntu kiełkowałyby bardzo powoli, co pociągnęłoby za sobą późniejsze owocowanie i mniejszy plon. Sadzonki pomidorów powinny mieć 15-30 cm wysokości i minimum 5 liści.

Sadzonek pomidora nie trzeba przygotowywać na własną rękę. W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo różnych odmian pomidorów gotowych do posadzenia. Należy pamiętać o tym, żeby sadzić pomidory dopiero po 15 maja, czyli wtedy, gdy znacznie zmniejszy się ryzyko wystąpienia gruntowych przymrozków. Pomidor to roślina niezwykle wrażliwa na niskie temperatury – ich pojawienie się może doprowadzić do obumarcia pomidora.

Jaki rodzaj gleby będzie najlepszy dla pomidorów?

Pomidor to niezbyt wymagająca roślina, żeby jednak rosła prawidłowo i dała obfity plon należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Idealne podłoże pod uprawę pomidorów powinno być piaszczysto-gliniaste, zasobne w próchnicę, żyzne, a także przepuszczalne. Odczyn pH gleby powinien wynosić 5,5 do 6,5.

Pomidory nie lubią wiatru, ale za to bardzo przepadają za słońcem. Ekspozycja na promienie słoneczne sprawi, że owoce pomidora będą smaczniejsze, a sam pomidor będzie rósł zdecydowanie szybciej. Optymalna temperatura dla rozwoju i wzrostu pomidorów oscyluje w granicach 25 stopni.

Glebę, w której posadzimy pomidory powinniśmy wcześniej dokładnie przekopać. Jeżeli nawieźliśmy ją obornikiem, na posadzenie pomidorów trzeba będzie poczekać – pomidory uprawiamy dopiero w drugim roku po zastosowaniu oborniku.

Trzeba pamiętać także o tym, że pomidorów nie sadzi się w miejscu, w którym w poprzednich czterech latach rosły inne, spokrewnione z nim rośliny takie jak: papryka, bakłażan i ziemniaki.

Jak posadzić pomidora krok po kroku?

Sadząc pomidory należy pamiętać o tym, że na jednym metrze kwadratowym możemy umieścić maksymalnie 4 rośliny. Pomidory rosnące zbyt blisko siebie będą narażone na częstsze ataki szkodników i chorób, a ich owoce mogą się gorzej wybarwiać.

Sadzonki pomidora sadzimy kilka centymetrów głębiej niż rosły w rozsadzie – dolne liście powinny znaleźć się na poziomie gleby.

Pamiętajmy o zwróceniu uwagi na to, żeby korzenie pomidora nie były podwinięte. Po posadzeniu, uzupełniamy podłoże żyzną glebą i delikatnie dociskamy. Pomidory po posadzeniu należy podlać niewielką ilością wody, uważając na to, żeby nie zmoczyć liści. Zobacz także: https://pgreen.com.pl/jak-wybrac-kosiarke-spalinowa/

Jak zadbać o prawidłowy wzrost pomidorów?

Pomidor to roślina, która może osiągnąć wysokość nawet 1,5 metra, a czasami nawet więcej. Ze względu na swoje imponujące rozmiary pomidory wymagają solidnych podpór, które utrzymują rośliny w pionie i zapobiegają łamaniu się ich delikatnych pędów. Wraz ze wzrostem pomidorów musimy zadbać o dobre umocowanie ich do palików.

Ziemia wokół pomidorów powinna być wyściółkowana czarną folią ogrodniczą lub agrowłókniną – zabieg ten zapobiegnie nadmiernemu rozwojowi chwastów, ale także zminimalizuje odparowywanie wody z ziemi.

Jak podlewać pomidory?

Podlewanie pomidorów to bardzo istotna sprawa, mająca duży wpływ na ich prawidłowy wzrost. Zbyt dużo lub zbyt mało wody może bowiem spowodować obumarcie rośliny.

Pomidory należy podlewać obficie raz w tygodniu. Koniecznie trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, żeby nie polewać liści i owoców. Bezpośrednie polewanie rośliny może doprowadzić do rozprzestrzeniania się chorób.

W okresach bezdeszczowych, wysokich temperatur czy suszy pomidory podlewamy znacznie częściej, a nawet codziennie.

Pomidor najwięcej wody potrzebuje w okresie kwitnienia i owocowania – należy jednak uważać, gdyż nadmiar wody może powodować pękanie pomidorów.

Jeżeli nie dostarczymy pomidorom odpowiednich ilości wody, możemy tym samym doprowadzić do zahamowania ich rozwoju. Niewystarczająco głębokie nawadnianie sprawia, że zwilżona jest jedynie górna warstwa ziemi. Skutkuje to niemożliwością pobierania przez korzenie niezbędnych ilości wody, a co za tym idzie także składników potrzebnych do wzrostu rośliny.

Zbyt dużo wody może doprowadzić do zgnicia korzeni i w efekcie śmierci całej rośliny.

Pomidory mają stosunkowo mocno rozwinięty system korzeniowy – na południu, skąd pochodzą, muszą radzić sobie z upalną pogodą. Jednak mimo wszystko zawsze warto je podlewać albo wcześnie rano albo późnym wieczorem. Stosowanie się do tych wytycznych zapobiegnie poparzeniu liści krzaka, co mogłoby doprowadzić do obumarcia pomidora.

Podlewanie pomidorów to wbrew pozorom dość skomplikowana sprawa. Zawsze należy pamiętać o tym, żeby dostosować ilość wody do indywidualnych potrzeb naszej rośliny – różne odmiany będą miały różne wymagania.

Jak zabezpieczyć dom przed insektami na wiosnę?

Redakcja pgreen.com.pl

Nasz zespół składa się z pasjonatów, którzy każdy artykuł przygotowują z dbałością o szczegóły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie kwiaty warto sadzić na rabatach?
Jakie są zalety uprawy roślin w donicach?
Jak stworzyć piękne oczko wodne w ogrodzie?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak stworzyć piękne oczko wodne w ogrodzie?