Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Skalniaki ogrodowe – wybór stanowiska, formy, roślin i kamieni

29 czerwca 2021 jak zrobić skalniak

Skalniaki ogrodowe, nazywane również ogrodami skalnymi to niezwykle atrakcyjne wizualnie aranżacje, cieszące się dużym zainteresowaniem i częściej wykorzystywane w przydomowych ogrodowych kompozycjach. Z jednej strony urozmaicają one dość monotonny teren, przełamując jego równe linie, z drugiej strony pozwalają zagospodarować zbędne i niewykorzystane kamienie i żwiry pochodzące z innych aranżacji prowadzonych na terenie nieruchomości.

Skalniaki ogrodowe

Skalniaki ogrodowe to niezwykle ciekawe aranżacje stworzone z kompozycji kwiatowych, niskich, płożących roślin oraz kamieni, żwirów i drobnych odłamków skał.

Wzniesienie kompozycji

Aby stworzyć atrakcyjne wyglądającą ozdobę ogrodową, należy wznieść ją ponad teren. Takie przełamanie powierzchni, jaką tworzą skalniaki ogrodowe fantastycznie wyeksponuje posadzone na nim rośliny oraz nada całości efektownego wyglądu.

Jak zrobić skalniak ogrodowy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od rodzaju wybranej kompozycji. Mogą one bowiem być bardziej proste lub przybierać bardziej skomplikowane kompozycje, wpływające na czas, pracochłonności i trudność jej budowy.

Zagospodarowanie istniejącego terenu

Zdarza się, że na danej nieruchomości występują w formie naturalnej wzniesienia i drobne pasma ziemi. Te naturalne nierówności można i powinno się efektywnie wykorzystać w celu stworzenia unikatowej i ciekawej kompozycji kwiatowo – skalnej. W takiej sytuacji naturalne wzniesienie należy oczyścić ze zbędnych zanieczyszczeń oraz chwastów, a następnie posadzić pożądane rośliny. Z racji tego, że jest to forma naturalna i nie powstała na skutek zewnętrznej ingerencji, jest ona stosunkowo trwała.

Skalniak ogrodowy stanowisko

Rozważając idealne stanowisko na aranżację skalniaka ogrodowego, należy brać pod uwagę przede wszystkim panujące tam warunki środowiskowe, takie jak nasłonecznienie lub dostępność wody. W dużej mierze, warunki te są dyktowane przez tworzące skalniak ogrodowy rośliny. To od ich preferencji zależeć będzie lokalizacja skalniaka, w przypadku gdy z góry decydujemy się na konkretne rośliny. Wówczas lokalizację ogrodu skalnego uzależnia się od potrzeb roślin. Przeciwnym podejściem jest w pierwszej kolejności wybór lokalizacji i stanowiska, na którym zaaranżowany ma być skalniak, a dopiero w drugiej kolejności wybór roślin odpowiednich do wybranego stanowiska.
Zazwyczaj jednak ogrody skalne i rośliny na skalniak ogrodowy preferują miejsca cechujące się dużym nasłonecznieniem. Stanowiska zacienione i częściowo zacienione nie powinny być wybierane. Dobrze więc aby wybrane stanowisko było oddalone od rozłożystych drzew i krzewów. Jak wspomniano powyżej, zakładając ogród skalny i wybierając odpowiednie stanowisko warto również kierować się naturalną krzywizną terenu i istniejącymi naturalnymi wzniesieniami. Ogród skalny powinien również dobrze wpisywać się w całą kompozycję terenu, to znaczy że nie powinien on stwarzać nienaturalnego wrażania celowo usypanego kopca, lecz elementu naturalnej rzeźby terenu. Takie ogrody stanowią ciekawy i atrakcyjny element ogrodu, jednocześnie nie skupiający na sobie całej uwagi.

Wielkość skalniaka ogrodowego

Rozmiary skalniaka ogrodowego powinny korespondować z pozostałą częścią ogrodu. Jak wspomniano powyżej, skalniak ogrodowy ma być elementem dodatkowym, dekoracyjnym, łagodnie wkomponowanym w krajobraz ogrodu, a nie główną atrakcją nie koniecznie posiadającą wysokie walory estetyczne. Zbyt duży skalniak ogrodowy może przytłaczać, natomiast zbyt mały – wyglądać mało poważnie.

Kamienie na skalniak ogrodowy

Kamienie wykorzystywane podczas tworzenia ogrodu skalnego powinny wyglądać jak najbardziej naturalne, to znaczy powinny mieć one równe wielkości i kształty. Podobnie zresztą jak cały ogród skalny. Zbyt duża symetria i regularność kształtu wprowadza wrażenie sztuczności i wygląda mało atrakcyjnie. Dlatego właśnie do budowy skalnego ogrodu należy wykorzystywać te surowce, które naturalnie występują na terenie danej nieruchomości. Inną możliwością jest zakup surowców, należy jednak pamiętać o tym, by jak najlepiej wtapiały się one w przestrzeń i klimat ogrodu. Mogą to być piaskowce, granity i bazalty.

Rośliny na skalniak ogrodowy

Rośliny na skalniak ogrodowy powinny być wybierane pod względem odporności na warunki środowiskowe oraz indywidualnych preferencji właścicieli ogrodu. Warto jednak pamiętać o tym, aby ogród skalny był stonowany i wyglądał jak najbardziej naturalnie. W tym celu należy ograniczyć liczbę gatunków sadzonych roślin i podczas aranżacji brać pod uwagę cały ich wachlarz barw. Istotnym jest by kolory nie przytłaczały i nie wprowadzały chaosu i bałaganu. Aby jednak ogród skalny cieszył kolorem przez długi czas, wybierane i sadzone w nim rośliny, powinny cechować się różnym, następującym po sobie okresem kwitnienia.
Najchętniej wybieranymi roślinami do ogrodów skalnych są charakterystyczne dla terenów alpejskich, kwiaty i krzewinki. Preferują one bardzo duże nasłonecznienie. Przykładem takiej rośliny jest jaskier. Inne chętnie wykorzystywane w aranżacjach rośliny to: gatunki cebulowe, kwitnące dość wcześnie, stanowiące piękną wiosenną ozdobę ogrodu skalnego, kwitnące byliny, iglaki o niskim pokroju oraz drobne drzewka.

Przydomowa rabata

Skalniaki ogrodowe mogą również przybierać różne formy, w tym też bardziej tradycyjną, na przykład kolejnej rabaty znajdującej się w przydomowym ogrodzie. Przygotowanie takiego skalniaka jest analogiczne, jak w przypadku innych rabat obsadzanych klasycznymi roślinami.

Skalniak w skrzynce

Skalniak może być elementem dekoracyjnym, stanowiącym cześć większej kompozycji. Może on wykorzystywać istniejące na nieruchomości przedmioty w postaci fragmentów muru, płotu lub drewnianych skrzynek, lub być ułożonym w dużej donicy. W tym wypadku realizacja zależy jedynie od indywidualnych inwencji twórczych.

Skalniak na skarpie

W zależności od rodzaju powierzchni nieruchomości można wykorzystać na przykład istniejące skarpy. Tworzenie tego typu skalniaka ogrodowego jest procesem bardziej skomplikowanym i wymaga odpowiedniej uwagi i ostrożności z powodu mniejszej stabilności terenu. Warto skorzystać z programu do projektowania ogrodów zobacz więcej na: https://pgreen.com.pl/jak-dziala-program-do-projektowania-ogrodu/

Piarg

Piarg to specyficzny rodzaj skalniaka ogrodowego, składającego się z odłamów skał występujących u podnóża górskich stoków. Z powodu nierówności terenu oraz jego małej stabilności, tworzenie tego typu skalniaka wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

Alpinarium

Alpinarium to rodzaj skalniaka ogrodowego, wykorzystujący jedynie rośliny górskie.

Skalniak z oczkiem wodnym, kaskadą wodną lub wodospadem

Dość oryginalna i atrakcyjnie wyglądającą formą skalniaka ogrodowego jest aranżacja wykorzystująca wodę. Może mieć ona formę płaską – oczka wodnego lub konstrukcji stworzonej sztucznie lub wykorzystującej naturalnie wzniesioną rzeźbę terenu. Woda płynąca spokojnie po stopniach skalnych lub wartko spływająca wodospadem jest niezwykle malowniczym i kojącym zmysły krajobrazem.

Jak zabezpieczyć dom przed insektami na wiosnę?

Redakcja pgreen.com.pl

Nasz zespół składa się z pasjonatów, którzy każdy artykuł przygotowują z dbałością o szczegóły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie kwiaty warto sadzić na rabatach?
Jakie są zalety uprawy roślin w donicach?
Jak stworzyć piękne oczko wodne w ogrodzie?

Jesteś zainteresowany reklamą?