Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak stworzyć piękny salon w stylu prowansalskim?

25 czerwca 2021 salon w stylu prowansalskim

Styl prowansalski to styl niesamowicie wdzięczny i uroczy. Kojąco działa na wnętrza i pozwala tworzyć z nich miejsca spokojne i przytulne, w których aż chce się przebywać, relaksować i spędzać czas z najbliższymi. Z uwagi na jego uspokajające właściwości przeważnie wykorzystuje się go do aranżowania dziennych przestrzeni. Prowansalski styl idealnie odnajdzie się niemalże w każdym salonie – i tym dużym, i ty mniejszym. Jak zatem oprzeć na nim aranżację tego pomieszczenia i idealnie ją przygotować?

Krok 1 – zapoznanie się z obranym stylem

Trudno poruszać się płynnie w obrębie stylu prowansalskiego, jeżeli nie za bardzo ma się pojęcie o tym, czym on właściwie jest i nie jest się w stanie wyznaczyć nawet jego najbardziej charakterystycznych cech. Nawet do aranżowania domowych wnętrz wypadałoby się przygotować. Styl prowansalski cechuje typowo francuska estetyka, która można określić mianem romantycznej i nieprzesadzonej, wręcz naturalnej elegancji.

Pomimo tego, iż ta stylistyka opiera się na podobnych materiałach i barwach co koncepcje skandynawskie, w efekcie końcowym jest ich przeciwieństwem, ponieważ cechuje ją dekoracyjność i bogate zdobnictwo. Minimalizm nie jest tu niczym wskazanym. Co prawda wnętrza prowansalskie, głównie z uwagi na zastosowane w nich kolory, mogą wyglądać na przejrzyste i przestronne, jednakże pomimo tego są wypełniane bardzo dużą ilością różnych dodatków, które wprowadzają do nich odpowiedni klimat i gwarantują im niesamowity wdzięk.

Krok 2 – określenie kolorystyki

To właśnie od ogólnego zarysowania kolorystyki warto więc rozpocząć projektowanie całego wnętrza. W stylu skandynawskim barwy muszą być przede wszystkim jasne i neutralne. Powinny rozjaśniać i rozświetlać wnętrza, optycznie je powiększając. A z tym zadaniem najlepiej poradzi sobie biel i wszelkie wariacje na jej temat, ewentualnie delikatnie odcienie beżu czy naturalne jasne brązy. W salonach prowansalskich ściany na ogół są po prostu białe, podczas gdy na podłogach umieszcza się jasnobrązowe drewniane panele. Taka oprawa będzie idealnym tłem dla nieco bardziej efektownych dodatków czy wyrazistych mebli.

Nie jest wcale powiedziane, że w pomieszczeniu stworzonym w oparciu o główne zasady stylu prowansalskiego wszystko musi być idealnie białe albo przynajmniej beżowe. Salon prowansalski na pewno polubi się z mocniejszymi i bardziej wyrazistymi dodatkami. Śmiało można więc uzupełnić go elementami o takich barwach, które będą wręcz kontrastować z bielą, beżem i jasnym brązem. Znakomicie skontrastuje się z nimi ciemna szarość, głęboki brąz oraz kolor lawendowy. Odważniejsi mogą natomiast zdecydować się na wprowadzenie do aranżacji energetycznej żółci, która naładuje całą przestrzeń pozytywnymi wibracjami i sprawi, że projekt przestanie być taki sztywny, a stanie się bardziej przyjazny.

Krok 3 – wybór mebli

Nie da się ukryć, że to właśnie meble są w pomieszczeniach najważniejsze, bo to one zajmują zwykle najwięcej miejsca i dlatego też najmocniej przyciągają wzrok. Muszą pasować i do rozmiaru w wnętrza, i do przyjętej w nim stylistyki. W przypadku tej rustykalnej meble powinny wyróżniać się ciekawą ornamentyką, czyli bogatym wzornictwem. W żadnym wypadku nie mogą być proste w formie. Wskazane są natomiast wszelkiego rodzaju wymyślne konstrukcje, czyli np. krzesła oparte na stylizowanych nóżkach czy stoły, w których blaty będą wykańczane formowanymi ornamentami. W meblach prowansalskich drobne elementy często są kute. Wyróżniają się nie kolorem, a formą. Potrafią przypominać małe dzieła sztuki i wyglądać tak, jak gdyby jeszcze przed chwilą gościły w zabytkowym pałacu.

Salon z założenia musi być też miejscem przytulnym. Na szczęście utworzenie takiej przestrzeni przy zastosowaniu stylu prowansalskiego jest banalnie proste, gdyż kolejnym nieodłączonym elementem tego stylu są materiałowe obicia. Delikatne zwiewne tkaniny mogą przewijać się na krzesłach, taboretach, pufach czy nawet dywanach. Kanapy warto pokryć większą ilością zdobniczych poduszek, a na oknach powiesić długie falbaniaste zasłony. Oczywiście każdy zastosowany materiał powinien wyróżniać się niebanalnym wzornictwem. Gładkie tkaniny nie są jakoś szczególnie polecane, choć dobrym pomysłem może być łączenie ich z bardziej strojnymi i wyróżniającymi się elementami, aby nieco uspokoić całą aranżację.

Krok 4 – oświetlenie i rozjaśnienie

Wystarczy spojrzeć na przykładowe zdjęcia salonów przygotowanych w stylu prowansalskim, aby od razu dostrzec bijącą z nich jasność i efektowne rozświetlenie. W tym stylu lamp absolutnie nie może zabraknąć. Salon w stylu prowansalskim powinien być przestronny i duży, dlatego koniecznie trzeba uzupełnić go całym większym systemem oświetleniowym, w którym główną rolę odegra oczywiście główna lampa wisząca (albo nawet i dwie takie lampy), a dodatkami staną się tzw. lampy pomocnicze (np. kinkiety lub lampy stojące). Trzeba też oczywiście zwrócić uwagę na formy różnorodnych opraw. Na pewno nie powinny być one zupełnie proste, a tym bardziej nie zwyczajne.

Takim pierwszym, dość oczywistym wyborem, na którym często opiera się całe oświetlenie w aranżacjach rustykalnych, będzie kryształ. Kryształowym lampom nie można odmówić nieprzesadzonej elegancji i bardzo strojnego, ale właśnie wyważonego designu. Z uwagi na swoją przezroczystą strukturę takie oprawy mogą być mocno dekoracyjne w formie czy nawet w swoim rozmiarze. Już jeden duży kryształowy żyrandol potrafi stać się centralnym punktem całego pomieszczenia i jego główną, najważniejszą dekoracją. Później wystarczy go uzupełnić jakimiś mniejszymi lampkami, aby cały pokój został perfekcyjnie rozjaśniony i rozświetlony.

Innym ciekawym pomysłem będzie zastosowanie lamp mosiężnych, które pasują do stylu rustykalnego równie dobrze co te prowansalskie, a jednak są delikatnie bardziej nowoczesne i mniej oczywiste. Mosiądz charakteryzuje się pięknym, delikatnie rudawym kolorem. To właśnie za jego sprawą jest w stanie ocieplać wnętrza i nadawać im bardziej przyjaznego wyglądu. Mosiężne oprawy często też pokrywa się dodatkowo patyną, za sprawą której zyskują one jeszcze ciekawszy odcień.

Krok 5 – zabawa z dodatkami

Aranżacyjne podstawy zostały już idealnie zaplanowane i zorganizowane, więc pora przejść do ustalania rzeczy może nieco mniej widocznych, ale jednak równie ważnych. Dodatki też mają znaczenie. Tak naprawdę nieraz to od nich zależy końcowy wygląd wnętrza i jego charakter. W przypadku salonu w stylu prowansalskim te mniejsze detale i dekoracje muszą być solidnie dopracowane. Nic nie powinno być tu dziełem przypadku. Wnętrze warto więc dopełnić różnego rodzaju falbanami, mosiężnymi akcentami, kryształowymi wazonami oraz cięższymi zasłonami lub poduchami. Warto zobaczyć: https://pgreen.com.pl/drzwi-przesuwne-o-czym-nalezy-pamietac-wybierajac-drzwi/

Tak naprawdę to wszystko. Przygotowany w ten sposób salon w stylu prowansalskim na pewno będzie czarować swoją jasnością, lekkością i bijącym od niego szykiem. Stanie się doskonałą wizytówką całego domostwa. Zarówno rodzina, jak i zapraszani przez nią goście będą z przyjemnością spędzać w nim czas.

Jak zabezpieczyć dom przed insektami na wiosnę?

Redakcja pgreen.com.pl

Nasz zespół składa się z pasjonatów, którzy każdy artykuł przygotowują z dbałością o szczegóły.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zorganizować przechowywanie w małej łazience?
Jak pozbyć się pleśni w łazience - skuteczne sposoby?
Jakie są najlepsze sposoby na oszczędzanie energii w domu?

Jesteś zainteresowany reklamą?