Drzwi przesuwne – o czym należy pamiętać wybierając drzwi?

Wybór drzwi to dość poważna sprawa. Drzwi, które ozdobią wnętrza naszego domu powinny być trwałe, solidne i funkcjonalne. Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoim domu drzwi przesuwnych, stanowiących świetną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań.

Drzwi przesuwne drewniane – rodzaje

Ze względu na typ montażu drzwi przesuwnych, wyróżnia się ich dwa główne rodzaje: drzwi przesuwne naścienne i drzwi przesuwne chowane w ścianę. Drzwi przesuwne naścienne mocuje się na przywierconych do ściany lub sufitu prowadnicach. Ten sposób montażu sprawia, że drzwi zawsze będą odstawać od ściany. Co istotne, w tym rodzaju montażu mechanizm ukryty jest pod maskownicami.

Drugi rodzaj drzwi przesuwnych, czyli drzwi przesuwne chowane w ścianie potrzebują wykonania otworu w ścianie, odpowiadającego wielkościowo drzwiom. Jeżeli nie można wykonać otworu w murze, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ścianki gipsowo-kartonowej, w której ukryjemy nasze drzwi.

Kto powinien zdecydować się na drzwi przesuwne?

Z reguły drzwi przesuwne stosowane są w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z małymi przestrzeniami. Często można się z nimi spotkać w małych mieszkaniach o niewielkiej powierzchni użytkowej. Często wybiera się je także dla mało ustawnych przestrzeni – czasami jest to jedyne rozwiązanie dla pomieszczeń o niespotykanych i nieregularnych kształtach.

Jednak rozwiązanie tego typu to nie tylko synonim małych i ciasnych pomieszczeń. Drzwi przesuwne to tak naprawdę idealne rozwiązanie dla każdego. Rozwiązanie tego typu sprawdzi się zarówno w domach o większej jak i mniejszej powierzchni. Drzwi drewniane przesuwne to także rozwiązanie wpisujące się w najnowsze trendy, będzie więc stanowić doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą być zawsze na topie. Dzięki drzwiom tego typu możemy również pozwolić sobie na większą swobodę przy wyborze pozostałych elementów naszego mieszkania.

Drzwi przesuwne stosuje się także po to, by zwiększyć wygodę. Są bardzo często stosowane w mieszkaniach osób niepełnosprawnych, umożliwiając im łatwiejsze przemieszczanie się po domu.

Drzwi przesuwne – zalety

Do najważniejszych zalet drzwi przesuwnych należy z pewnością ich funkcjonalność. Drzwi przesuwne zajmują mało miejsca i rzadko kiedy stanowią przeszkodę dla innych obiektów znajdujących się w naszym domu. Poza tym, drzwi przesuwne pozwalają zachować otwarty plan naszego domu czy mieszkania. Dzięki zastosowaniu drzwi przesuwnych oddzielamy od siebie dwie przestrzenie, nie tworząc przy tym aż tak widocznej i wyraźnie zaznaczonej granicy jak w przypadku tradycyjnych drzwi skrzydłowych.

Poza tym, drzwi przesuwne są łatwe w montażu na każdym etapie budowy czy remontu. Nie wymagają skomplikowanych planów i rozwiązań, co znacznie ułatwia zaadaptowanie ich na potrzeby naszego wnętrza.

Wady drzwi przesuwnych – o czym należy pamiętać montując drzwi?

Jeżeli zależy nam na dobrej izolacji akustycznej, drzwi przesuwne nie będą dla nas najlepszym wyborem. Sposób montażu drzwi tego typu sprawia, że zawsze będą one odstawać od ściany co doprowadzi do łatwiejszego przemieszczania się dźwięków pomiędzy pomieszczeniami. Dodatkowo, na ścianach na których montujemy drzwi nie można zawieszać żadnych ozdób czy obrazów.

Wnętrza rustykalne – jaki typ drzwi wybrać?

Drzwi przesuwne drewniane doskonale sprawdzą się w rustykalnych wnętrzach. Aranżacje tego typu są wzorowane na pomieszczeniach wiejskich, ale także drewnianych chatach sprzed wielu lat. Niepodzielnie króluje tam nastrój spokoju i wiejskiej sielanki. Drewniane elementy wypełniają większą część pomieszczeń, kreując niepowtarzalny klimat. Drzwi drewniane przesuwne wykonane ze starego drewna będą pasować do takiego wnętrza jak ulał. Projektanci wnętrz bardzo często wykorzystują do tego celu drewno pochodzące ze starych, nieużywanych obiektów gospodarskich, co tylko dodaje całemu miejscu dodatkowego uroku.

Jakie drzwi do pomieszczeń industrialnych?

Pomieszczenia zaaranżowane na styl industrialny także mogą zostać wzbogacone o drzwi przesuwne. Drzwi przesuwne zastosowane w pomieszczeniach tego typu dodadzą miejscu niezwykłego charakteru. Wybierając drzwi do nowoczesnych pomieszczeń nie trzeba ograniczać się tylko do drzwi drewnianych. Producenci oferują całą gamę produktów, specjalnie dopasowanych to stylu industrialnego. Zobacz również: https://pgreen.com.pl/jak-stworzyc-piekny-salon-w-stylu-prowansalskim/

Jak wybrać najlepsze drzwi?

Drzwi, które znajdą się w naszym domu powinny być zawsze wykonane z materiałów najwyższej jakości. Odporne na zadrapania, odpowiednio zabezpieczone drewno to tak naprawdę podstawa.

Najlepszym, choć nieco kosztownym pomysłem, jest wykonanie drzwi na zamówienie. Dobrze jest znaleźć sprawdzonego fachowca, który zaprojektuje i stworzy drzwi specjalnie na miarę naszego pomieszczenia. Drzwi wykonane na zamówienie będą lepiej dopasowane, a ich jakość z pewnością wysoka.

Jeżeli nie chcemy decydować się na wykonanie drzwi na zamówienie, możemy kupić je w jednym z marketów budowlanych. Minusem tego rozwiązania jest to, że niekiedy będziemy musieli nieco dopasować wnętrze do zakupionych drzwi.

Redakcja pgreen.com.pl