Dekoracja stołu

Dekoracja stołu może być przygotowywana na konkretne okazje, jak również na co dzień. Aranżacje różnią się w zależności od okazji, czyli na przykład od rodzaju dni świątecznych oraz planowanej liczby przygotowywanych potraw oraz zaproszonych gości.
W przypadku dekoracji codziennych poza oczywistym ich walorem estetycznym, powinny być one również bardzo funkcjonalne i praktyczne. Nie mogą one bowiem utrudniać codziennego użytkowania mebla. Oczywiście dekoracje umieszczane na stole powinny być kontynuacją stylu, który jest stosowany w całym domu lub mieszkaniu. I tak na przykład do pomieszczeń tradycyjnych pasują dekoracje bardziej klastyczne, natomiast nowoczesny styl wnętrz może znaleźć odzwierciedlenie w postaci oryginalnych ozdób stołu. Dekoracje stołu można wykonać samodzielnie lub dokonać wyboru z szerokiej oferty sklepowej. Na rynku istnieje bowiem wiele firm specjalizujących się nie tylko w aranżacjach stołu ale również innych mebli. Pozwala to na kontynuację wybranej stylistyki w kolejnych wnętrzach mieszkania.
Najczęściej wykorzystywanymi ozdobami stołu są wazony wypełnione kwiatami. Wprowadzają one wrażenie świeżości do wnętrza i pasują do każdego wnętrza, zarówno tego bardziej klasycznego, jak i nowoczesnego. Kolejnym elementem dekoracji stołu jest obrus. Dawniej dominującym kolorem była biel. Obecnie obrusy produkowane są w różnych odcieniach. Ich różnorodność kolorów i kształtów sprawia, że można dobrać odpowiedni obrus praktycznie do każdego stołu. Elementem dekoracyjnym wprowadzającym romantyczny klimat do wnętrza są świece. Mogą być one wysokie i smukłe, jak również niskie i szerokie. W ofercie sklepowej można znaleźć świece pływające po wodzie, różnokolorowe oraz o zróżnicowanym zapachu. Może on być delikatny i subtelny, owocowy i radosny, jak również dość głęboki. Zapach może być dobierany w zależności od rodzaju wnętrza, a nawet pory roku. Lekkie owocowe zapachy kojarzą się z wiosną i latem, korzenne i ciężkie z jesienią i zimą. Co ciekawe świece są pięknym elementem ozdobnym również wówczas gdy nie są zapalone.
Smacznym i estetycznym elementem dekoracyjnym są owoce. Mogą być one włożone do wiklinowego koszta, wówczas nawiązują do stylu prowansalskiego lub być ułożone na błyszczącej misie co jest zgodne ze stylem glamour.
Dekoracja stołu może być również uzależniona od pory roku. Jesienny stół może być bowiem udekorowany zebranymi podczas spaceru liśćmi oraz kasztanami. W ziemie mogą to być orzechy, natomiast latem i wiosną zebrane polne kwiaty.

Przeczytaj więcej na nwonews.pl

Redakcja pgreen.com.pl